(Серія публікацій 'ЕОД_аудит')

Теплоаудит Вашого житла. Тепловізор та Blower door test

Як вже описувалося в нашій попередній публікації (підблок ЕОД_аудит), єдиним захистом від росту комунальних тарифів може бути ТІЛЬКИ суттєве зменшення побутового РЕСУРСОспоживання.

Якщо Європа з 2019 року приймає єдино-мінімальні вимоги щодо енергоощадності приватного житлового будівництва (орієнтиром виступає ‘Пасивний будинок’, з нормою витрат на опалення не більше 15кВт • год/м² • рік), то в нас наразі ці показники в середньому перевищують в 10-ть РАЗІВ.

Тобто тільки 10% наших сплачених комунальних платежів є необхідними, решта 90% - це просто ‘гроші на вітер’.

Причина одна - наше житло НАДзатратне (РЕСУРСОдіряве), оскільки ми якісно не контролюємо всі ЧОТИРИ види теплових потоків (Кондукція та Теплове випромінювання, Конвекція та Перенесення маси - їх природа детальніше описана раніше).

Скажемо більше, вся наша будівельна галузь (будівельники, архітектори, конструктори, законодавство щодо вимог, інженери, продавці, виробники, тощо) орієнтована на врахування тільки Кондукції (причому необхідний коефіцієнт менший за європейські вимоги в 3 рази).

І найголовніше, на Кондукцію та Теплове випромінювання припадає 30% всіх теплових потоків, а саме на Конвекцію та Перенесення маси - решта 70%.

Значить взимку наше житло випускає тепло назовні й пропускає холод всередину, а влітку - випускає прохолоду назовні та впускає спеку всередину. Відповідно, взимку ми додатково втрачаємо значні ресурси-гроші на постійне догрівання житла, а влітку - на охолодження, або заощаджуємо ресурси як можемо (просто кажучи що маємо нестерпний й шкідливий для здоров’я температурний дискомфорт проживання).

Щоб уникнути цього (в рази зменшити РЕСУРСОспоживання та відповідні платежі при умові здорового й комфортного проживання), ми повинні зробити своє житло ОЩАДНИМ (правильне комплексне утеплення, відповідна культура якісного споживання, врахування впливу розміщення та дії навколишнього середовища) та ЕФЕКТИВНИМ (в плані індивідуального підбору найбільш ефективних інженерних систем та врахування сезонно-часово-зонального аспекту використання), або навіть НЕЗАЛЕЖНИМ (в плані повної чи часткової заміни ‘класичних’ джерел постачання енергії відновлювальними).

Основою є увага до конструктивного рішення будинку в цілому та скурпульозний вибір відповідних матеріалів-технологій-інженерних систем. І тільки комплексний підхід може дати очікуваний результат. Не врахування дії хоча б одного з чинників призведе до ‘перекосу’ дії-функціонування всієї системи нашого житла.

1. Нерозривне (без містків холоду), прораховане (щодо вибору матеріалів та вимог до них, правильності проведення робіт по їх застосуванню, аналіз довговічності ефективної дії) утеплення будинку.

2. Герметичність (повітронепроникність) зовнішніх конструкцій.

3. Паропроникність (зменшення навантаження на систему вентилювання, а це її спрощення-здешевлення, уникнення проблеми цвілі-грибка) зовнішніх стінових та дахових конструкцій.

4. Зважений вибір віконно-дверних конструкцій та, особливо, їх продуманий монтаж.

5. Індивідуальний підхід щодо вибору найбільш ефективних інженерних систем (опалення-охолодження, вентилювання, водопостачання, тощо).

Найоптимальніший варіант - це коли ці всі моменти враховані-сплановані ще на стадії ідеї/вибору ділянки й проекту/визначення технологій-матеріалів/підбору відповідних інженерних систем. Але постає питання як практично перевірити правильність реалізації запланованого, чи як чітко визначити основні проблеми при проведенні енерго-реконструкції існуючого житла.

Постає потреба в проведенні комплексного РЕСУРСОаудиту Вашого житла, який складається з двох частин:

(1) проведення практичного дослідження житла відповідними технічними засобами;

(2) розрахунковий аналіз (на основі попередньої роботи виявити-прорахувати існуючі проблеми, визначити необхідні заходи по їх вирішенню та представити суть очікуваного ефекту).

Такими технічними засобами є ТЕПЛОВІЗОР (фіксація інфрачервоного випромінювання досліджуваних об’єктів з доступною кольоровою електронною візуалізацією, визначення їх температури, та, в сучасніших моделях, вимірювання стану зволоження) та АЕРО-двері (Вlower door test або ‘Тест на герметичність’, де за рахунок створення різкого перепаду тиску повітря в середині будинку та назовні можна прорахувати герметичність зовнішніх конструкцій та навіть візуально показати Замовнику основні місця втрат тепла/поступлення холоду взимку чи прохолоди-спеки влітку).

Більш детальний опис їх роботи подавати не будемо (щоб не перевантажувати дану публікацію, головне - донести основну їх суть, а решту можете спокійно ‘добрати’ в інтернеті). Умовно можна розділити їх роботу на визначення потоків Кондукції/Теплового випромінювання й дослідження зволоження конструкцій (на які, нагадаємо, припадає 30% всіх потоків - це ТЕПЛОВІЗОР) та Конвекції/Перенесення маси (решта 70% - це АЕРОдвері).

Та є ряд практичних прикладів, коли всі проблеми можна було виявити лише ОДНОЧАСНИМ їх застосуванням (що ми наполегливо рекомендуємо).

На ринку дані послуги представлені. Однак, обираючи відповідних фахівців, спочатку протестуйте їх самі. Нехай спочатку опишуть Вам як саме вони збираються провести КОМПЛЕКСНИЙ РЕСУРСОаудит Вашого житла з вказанням всіх існуючих проблем (саме в розрізі ВСІХ 4-х видів теплових потоків), чи здатні по їх проведенні запропонувати якісну Програму необхідних змін та розрахувати очікуваний Ефект від її реалізації.

Послуги таких спеціалістів будуть значно дорожчі ніж простих ‘ФОКУСНИКІВ’ з якимось обладнанням та ‘розумним’ виглядом, однак, без чіткого комплексного бачення проблеми.

Бажаєте знати як Ваше житло одразу зробити якісним - запрошуємо на ‘ЕОД старт’.

>