Різке зростання тарифів (вартості ресурсів) просто шокує населення відповідними квитанціями за ‘комунальні блага’. І єдина ‘панацея’ тут не в мітингах (чи в популістських політичних гаслах) щодо їх зменшення, не в ‘всерятуючих’ субсидіях (це просто механізм грубого розкрадання державного бюджету), а в простому зменшенні РЕСУРСОспоживання. В даній публікації сфокусуємося на теплі:

               - в холодну пору необхідно зберігати тепло в помешканні та не впускати холод всередину;

             - в спекотну пору - потрібно зберігати комфортну прохолоду та не впускати надлишкове тепло (оберігати житло від перегріву).

     Щоб забезпечити вищеописані аспекти, нам потрібно навчитися контролювати потоки тепла в своєму житлі, адже саме це істотно (часто навіть в рази) заощадить споживання енергоресурсів для опалення чи кондиціювання нашого житла (а це, відповідно, приведе до бажаного різкого зменшення комунальних платежів). Логічним є спочатку зробити своє житло ОЩАДНИМ (якісне й комплексне утеплення), а потім вже пропрацьовувати, всякого роду, ефективні системи та аспект енергонезалежності (відновлювальна енергетика).

     Парадокс в тому, що існує аж ЧОТИРИ види теплових потоків (елементарна фізика), а в нас, в основному, враховується дія тільки ОДНОГО (причому з заниженням в рази якісних вимог-характеристик в порівнянні зі світовими стандартами). Як Ви думаєте, такий ринок послуг (спеціалістів) зможе забезпечити Вам необхідний результат? Давайте спробуємо розібратися з цим:

(1) Переніс маси (через випаровування). В житлі відбувається постійний рух водяної пари (з зони високого в зону низького тиску). Пара, що несе в собі тепло, взимку постійно ‘втікає’ назовні (що спричиняє втрати), а влітку - ззовні приносить з собою всередину додаткове тепло (що спричиняє перегрів). Ефект від переносу маси в природних умовах зазвичай енерго незначний. Та якщо маємо негерметичність зовнішньої оболонки житла - в нас з’являється постійний повітряний потік, що може збільшити процес перенесення в 100 !!! разів (а це вже проблема).

          (2) Теплове випромінювання.  Для прикладу, можна перебувати в середині холодного приміщення біля вікон в сонячну погоду і відчувати тепловий комфорт, а можна стояти в опалювальному будинку біля холодної (неутепленої) стіни й мати відчуття холодного дискомфорту (в першому випадку отримуємо тепло, в другому - віддаємо). Саме завдяки тепловому сонячному випромінюванню ми й живемо. Взимку – це безкоштовне тепло через віконні конструкції (яке необхідно максимально та правильно ‘збирати’), а влітку – причина перегріву (тому необхідні продумані системи затінення). Завдяки прямій дії теплового випромінювання відповідні системи опалення чи кондиціювання наразі є найефективнішими. Плюс в тому, що продуманий спектр випромінювання є досить корисним для здоров’я (згадайте сонячне тепло, камін чи грубку, ‘теплі підлоги’ чи стінові панелі, тощо).

(3) Конвекція (перенесення тепла повітрям з зони високого до зони низького тиску). Взимку холодне зовнішнє повітря постійно ‘проривається’ в середину (створюючи переохолодження), а влітку - прохолодне з середини ‘втікає’ назовні (створюючи перегрів). Наприклад у вітряну погоду відчувається ‘похолодання’ в житлі, хоча вітер ‘не продуває наскрізь’ будинок, просто відбувається збільшення різниці тиску всередині та ззовні, що призводить до пришвидшення проникнення

зовнішнього холодного повітря (саме в цьому причина теплового дискомфорту). Ось чому житло повинно бути герметичним (всі прогріхи, на практиці, показує проведення тесту на герметичність (Аеродвері) - Blower Door Test).

            (4) Кондукція – передача безпосередньо через ‘тіло’ (матеріал, конструкцію, тощо). Єдиний ‘вектор’, що береться в нас до уваги, причому вимоги занижені в 3 рази в порівнянні з європейськими (якщо в нас коефіцієнт теплоопору зовнішніх стінових конструкцій на рівні 3,3, то в Європі, з 2019 року, все приватне житло повинне відповідати параметрам ‘Пасивного будинку’, де відповідний коефіцієнт дорівнює 10,0). Також в нас не враховують необхідність суцільності (безперевності)

прорахованої теплоізоляції житла та такого затратного моменту як ‘містки холоду’ (балкони, виступи, сходи, фундамент, тощо).

       Потрібно чітко розуміти, що всі ці процеси відбуваються постійно – тому тільки комплексний підхід врахування всіх ‘векторів’ руху тепла дасть очікуваний результат (контроль цього руху створить ЕНЕРГОощадне житло). Як можна очікувати ефективного вирішення проблеми РЕСУРСОспоживання, якщо враховувати тільки ОДИН з ЧОТИРЬОХ напрямків можливих втрат, причому з явно заниженими якісними вимогами?!

>