РЕСУРСОспоживання у Вашому житлі – система взаємопов’язаних чинників постійної дії, яка вимагає комплексного підходу, тому розглядати її потрібно в розрізі всіх 4-ох векторів впливу на людину (фінанси, комфорт проживання, здоров’я, взаємний вплив з навколишнім середовищем), постійно тримаючи в ‘фокусі’ фактори, які істотно впливають на кількість (об’єм) споживання ресурсів у Вашому житлі:

                (1) площа житла, кількість та специфіка планування приміщень;

            (2) вплив зовнішніх факторів (розміщення по сторонах світу – самого житла, внутрішнього планування, віконних систем, навколишніх об’єктів чи дерев, ‘роза вітрів’);

           (3) віддаленість від ’джерела’ постачання ресурсу та аспект ‘автономності’ (можливість встановлення основних параметрів, тобто контроль споживання – температура, кількість, тощо);

        (4) комплексність (а не часткові рішення) утеплення житла (що є фундаментальною основою РЕСУРСОощадності споживання);

              (5) індивідуальна (саме для Ваших умов та житла) ефективність основних використовуваних Вами систем опалення чи охолодження, підігріву та постачання води, вентилювання, електрозабезпечення (це все і є база для РЕСУРСОефективності);

           (6) природна ‘енерго’ специфіка Вашої місцевості проживання, в розрізі аспекту використання джерел відновлювальної енергії (середньостатистичні температури, характер сонцестояння, тощо), що є визначальним параметром РЕСУРСОнезалежності;

                (7) кількість мешканців, їх ‘графік’ та зональність перебування в приміщеннях;

                (8) прозорість обліку споживання та засоби ефективного заощадження;

                (9) ‘культура’ ощадного РЕСУРСОспоживання.

    Врахування перерахованих вище факторів, розробка індивідуальної комплексної програми та її фахове впровадження, можуть Вам заощаджувати від 30 до 90 відсотків від Вашого типового РЕСУРСОспоживання. Однак всі ці моменти необхідно пропрацювати ще до моменту придбання чи будівництва житла.

      Та все починається з Культури споживання ресурсів безпосередньо в кожному нашому житлі. Раціональність та ощадність – це не тільки прояв здорового глузду, а й певна відповідальність за майбутні покоління. Яскравим прикладом є Європейська культура РЕСУРСОспоживання, яка базується на взаємопов’язаній системі, що формувалася та відпрацьовувалася десятиліттями:

                а) держава, яка не формує РЕСУРСОринок, а забезпечує його прозорість та дотримання всіма учасниками чітких загальних правил;

              б) постачальники та комунальні служби не мають монопольних прав, а ‘боряться’ за кожного споживача ціною, комплексністю та якістю послуг;

               в) споживачі мають право вибору та підтримку з боку держави (але не з позиції дармового РЕСУРСУ, а в плані підтримки заходів по його ощадному використанню чи застосуванню відновлювальних джерел РЕСУРСОпостачання), з чіткою відповідальністю (причому на рівні ‘національної ідеї’) за кількісно-якісний аспект побутового РЕСУРСОспоживання.

      Ніби все ж просто: в холодну пору необхідно зберігати тепло в помешканні та не впускати холод в середину, а в спекотну пору - потрібно зберігати комфортну прохолоду та не впускати надлишкове тепло (оберігати житло від перегріву), тобто нам потрібно навчитися контролювати потоки тепла в своєму житлі. Парадокс в тому, що з існуючих ЧОТИРЬОХ видів теплових потоків (елементарна фізика - переніс маси (через випаровування), теплове випромінювання, конвекція, кондукція), в нас, в основному, враховується дія лише ОДНОГО. Враховуючи це все, як Ви думаєте, такий ринок послуг (спеціалістів) зможе забезпечити Вам необхідний результат?

     Якщо Ви не хочете побудувати (придбати) РЕСУРСОзатратне житло, або Ви вже володієте таким (рахунки за комуналку захмарні), тоді Вам необхідний комплексний аналіз (АУДИТ) Вашого житла чи проекту. Такий РЕСУРСОаудит повинен бути проведений в ЧОТИРИ етапи-рівні: зовнішні фактори, тепловізійна зйомка та місця накопичення вологи в конструкціях будівлі, тест на герметичність будинку (Blower Door Test), інженерно-контрольний аналіз.

    Аудит покаже основні проблемні місця, та до їх виправлень необхідно підходити досить обережно, оскільки ринок буквально ‘завалений’ типовими ‘універсальними’ рішеннями для будь-якого житла, розміщення, тощо. Тому, перед придбанням чергового розкрученого ‘всевирішуючого’ продукту, необхідно пройти 5 етапів правдивої оптимізації:

               (а) РЕСУРСОаудит;

               (б) РЕСУРСОощадність;

               (в) РЕСУРСОефективність;

               (г) РЕСУРСОнезалежність;

               (д) КОМПЛЕКС та ЗДОРОВ‘Я.

    Коли отримаєте всю аналітику попередніх блоків необхідно ще раз все проаналізувати з позиції СИСТЕМНОЇ взаємодії всіх чинників та їх впливу на здоров’я мешканців та на навколишнє середовище, визначити свій БАЛАНС (ощадність, можливості грошових вкладень та очікуваний ефект, здоров‘я). Разом з тим завжди пам’ятайте про жорсткий взаємозв’язок ощадності та здоров’я у Вашому житлі, сфокусувавшись на основних 9-ти факторах впливу Вашого житла на здоров’я та життя (фізіологічні потреби організму).

  РЕСУРСОощадність житла – найбільш фундаментальна частина системи ощадного й ефективного РЕСУРСОспоживання. Недарма саме цій тематиці ми раніше присвятили найбільш об’ємну та матеріаломістку публікацію даної серії. На початку, врахувавши основні моменти (вплив зовнішнього середовища, аспект мереж, раціоналізм підходу формування потреб, комплексне продумане утеплення, тощо), отримуємо ефект 'ГРИВНІ вкладення', яка збереже 'ДОЛАР подальшої експлуатації'. Тобто розумно вклавши один раз – отримуємо постійний ефект.

  РЕСУРСОефективність – наступний етап системи заощадження. Тільки ІНДИВІДУАЛЬНИЙ підхід до підбору найбільш оптимальних (по типажу та потужностях) саме для Вашого житла систем опалення, охолодження, вентилювання, освітлення, водопостачання, тощо. Та цей етап можна проводити тільки після реалізації попереднього.

   Ваше житло, як живий організм в якому все взаємопов’язано. Тому, щоб досягти аспекту здорового й комфортного проживання, при мінімізації витрат на їх забезпечення (РЕСУРСОспоживання), необхідні КОМПЛЕКСНІ рішення. ‘Просіюйте’ всіх Ваших інженерів, постачальників, продавців, забудовників через ‘сито КОМПЛЕКСНОСТІ’ пропонованих Вам рішень (якщо вони не розуміють всю суть взаємопов’язаності всіх факторів в Вашому житлі та не можуть фахово прорахувати вплив їхніх продуктів на очікуваний Вами баланс-ефект в загальному – це ‘спеціалісти’ часткових рішень, їх завданням є тільки заробити на Вас).

>