Є різні вчення та теорії щодо розміщення всього по сторона​х​ світу (від ліжок до кімнат та житла в цілому). В Індії - Васту-шастра, в Китаї - Фен-шуй, навіть наші пращури дуже серйозно підходили до просторового розміщення й планування свого житла. Та ми зосередимося чисто на фізичних явищах, що напряму впливають на людину:

         1) ультрафіолетове сонячне випромінювання (аспект продукування вітаміну D, без якого неможливе засвоєння кальцію - а це міцність кісток, стан зубів, нігтів, волосся);​​

         2) видиме сонячне випромінювання (природнє освітлення);

         3) інфрачервоне сонячне випромінювання (теплове);

         4) дія сезонних вітрів (‘роза вітрів’ – з позиції теплового впливу).

   Враховуючи дію вище перерахованих явищ (потрібно ще враховувати їх сезонну специфіку) й проводиться планування житла (як внутрішнього розташування приміщень та кімнат, так і розміщення самого будинку, інших споруд та рослинності на ділянці). А тепер по порядку.

   Вітер – великомасштабний потік повітря,  викликаний різницею тиску між певними ділянками (причому рух завжди відбувається в напрямку з зони високого в зону низького тиску). В холодну пору він ‘видуває’ тепло з житла, в спеку - охолоджує, оберігаючи від перегріву. Вітри змінюються за порами року: взимку, в північно-західній частині країни, переважають західні вітри, що приносять вологу, у південно-східній — вітри північно-східні й східні (сухі й холодні). Влітку найчастішими є північно-західні вітри, однак часто дмуть і східні та південно-східні вітри. Іноді на півдні й південному сході бувають суховії.

   Сонячні промені можуть падати на Землю під кутом від  0 до 90 градусів. Чим більший кут - тим світліше і тепліше. Цей кут визначається як розміщенням, так і ‘висотою сонця над горизонтом’, який не є постійною величиною. Причина цього прихована в безперервному русі планети Земля навколо зірки Сонце, а також в обертанні планети Земля навколо власної осі. В результаті день змінює ніч, а пори року одна одну. Північна сторона завжди є ‘зоною холоду’. Літом сонце ‘високо’ а зимою ‘низько’, – а це різні періоди дії (по тривалості) сонячного випромінювання протягом доби, що викликано різними кутами під якими промені попадають на поверхню (а це також різна специфіка затінення для одних і тих самих об’єктів).

    Для чого ця вся інформація (специфіка по сторонах світу, сезонах, часу доби, дії вітрів та сонця) звичайній людині? Для розуміння цього розглянемо основні моменти:

       - вітер та сонце можуть мати ‘безпосередній’ вплив на людину (коли Ви біля свого житла, надворі), ‘умовно прямий’ (на Вас в житлі через віконні конструкції), ‘похідний’ (діючи безпосередньо ззовні на Ваше житло):

       а) коригувати цей вплив можна також в трьох напрямках: ззовні (рослинністю, побутовими чи іншими існуючими об’єктами), конструктивно (теплоізоляційні характеристики Вашого житла та специфіка віконних конструкцій, що пропускає чи затримує обраний спектр сонячного випромінювання), всередині (кольорова гама житла та планування приміщень згідно функціональної, сезонної та часової потреби в ультрафіолеті, природному освітленні та сонячному теплі);

       б) необхідно враховувати відсутність ‘універсальних’ рішень (кожен окремий випадок (житло) необхідно продумувати індивідуально) та присутність певних ‘протиріч’ (взимку вітер несе шкідливий холод, а влітку - корисну прохолоду; взимку сонячне тепло - це джерело безкоштовної енергії, а влітку - можлива причина перегріву; навіть природнє освітлення в надлишковому аспекті може бути шкідливим, а вирішуючи аспект освітлення можна отримати проблему перегріву);

     - чітке планування розміщення кімнат (приміщень) та відповідних віконних конструкцій (є багато варіантів розміщення відносно сторін світу, та необхідно враховувати все індивідуально).

    Безліч вікон на Північ – маємо значні втрати тепла, кухня на Південь – перегрів і так завжди ‘теплого’ приміщення (енергія від постійного приготування), дитяча на Схід – брак сонячного випромінювання з південної сторони (в найдовшу обідню пору) та відсутність західного післяобіднього освітлення (коли дітям необхідно робити уроки), на кухні (в основному після обіду) є значна потреба в якісному природному освітленні. Таких ‘помилок’ можна назвати багато – тому потрібно мати комплексне рішення ще з самого початку.

>