(Серія публікацій 'ЕОД ремонт')

Ремонт Вашого житла. ЗДОРОВ'Я та КОМФОРТ

В попередній публікації в нашому інформаційному підблоці ‘ЕОД ремонт’ ми визначили ряд основних моментів:

Житло повинно бути Безпечним, Здоровим й Комфортним, Ощадним та Доступним!

Таким воно робиться в декілька етапів: Ідея / Аналіз-Планування / Будівництво / РЕМОНТ!

РЕМОНТ – це не лише аспект внутрішнього благоустрою (декору). В це поняття мають входити:

(а) ВСІ інженерні системи;

(б) дизайн та планування;

(в) вибір ВСІХ матеріалів оздоблення та безпосередні роботи;

(г) ВСІ устаткування, побутова техніка, тощо;

(д) меблі, елементи декору-інтер’єру, рослини, тощо.

Розглядати-аналізувати РЕМОНТ потрібно в розрізі ТРЬОХ векторів (які є чітко взаємопов’язаними):

1. БЕЗПЕЧНІСТЬ;

2. ЗДОРОВ’Я та КОМФОРТ;

3. ОЩАДНІСТЬ та ДОСТУПНІСТЬ.

Вектор ‘БЕЗПЕЧНОСТІ’ вже розглянули (в попередній публікації), на черзі ЗДОРОВ’Я та КОМФОРТ!

Щоб Ваше житло після ремонту забезпечувало Вам здоровий комфорт проживання, необхідно чітко врахувати ряд важливих моментів-чинників:

(1) повітря (постійне системне виведення ‘відпрацьованого’ та подача ‘свіжого’);

(2) вода (контроль якості - як питтєвої так і технічної);

(3) температура (але не ‘повітря’ в житлі, а сприйняття людиною);

(4) вологість (тільки природний рівень);

(5) сонячне випромінювання (з врахуванням дії всіх 3-х спектрів);

(6) тиша (аспект відокремленості й звукоізоляції).

А тепер кожен з них розглянемо більш детально.

1. Якість повітря в приміщенні.

Повітря, яке ми вдихаємо в своєму житлі, може нести реальну небезпеку в розрізі наступних чинників:

(а) Чистота - обираючи меблі, техніку, матеріали оздоблення, заводячи тварин, декорувати рослинами, тощо НЕОБХІДНО уникати тих, які постійно насичуватимуть повітря дрібними частинками, біологічними матеріалами, алергенами, хімічними сполуками, тощо.

(б) Насиченість - рівень кисню та вміст в повітрі СО2 дуже важливі чинники (це працездатність та загальний фізичний стан), тому ПОВИНЕН бути забезпечений постійний процес виведення з житла ‘відпрацьованого’ повітря (за оцінками екологів, воно у 9 разів токсичніше і в 5 разів забрудненіше зовнішнього) та подача ‘свіжого’ (насиченого киснем та з природнім рівнем СО2). Людина вдихає повітря з 21% кисню (О2) та 0,03% вуглекислого газу (CO2), а видихає з вмістом 15% та 4% відповідно (при концентрації в повітрі О2-СО2 - 14%-4% маємо різке погіршення самопочуття, а при 7%-8% настає смерть).

(в) Температурний режим - якщо ми використовуємо повітря як джерело перенесення енергії (‘класичне’ конвекційне радіаторне опалення та охолодження кондиціюванням), то отримуємо перегріте/переохолоджене повітря яке вдихаємо, що звісно шкідливо для організму. Те ж саме відбувається якщо температура в приміщенні не відповідає найбільш оптимальним показникам для різних пір року/часу доби/зони перебування. Тому системи опалення-охолодження тільки променевого характеру дії (‘теплі’ підлоги/плінтуси/стінові панелі) та чітке регулювання найбільш комфортних температур для різного сезону/часу доби/приміщень.

(г) НЕсистемність - непродумана й нефективна система вентиляції чи просто разові провітрювання приміщень не забезпечують необхідний ПОСТІЙНИЙ рух повітря (в результаті дихаємо забрудненим, перенасиченим СО2 та з низьким вмістом кисню повітрям, в результаті - ряд хронічних захворювань). Пару сотень грошових знаків за фахове проектування системи вентиляції саме для Ваших умов (тип зовнішніх конструкцій, кількість та характер мешканців, тощо) може навіть врятувати Вам життя (це не перебільшення... прочитайте та проаналізуйте інформацію щодо ‘Синдрому хворого будинку’).

(д) Механічні системи вентиляції - дуже скурпульозно підійдіть до їх вибору. Неякісні матеріали комплектуючих, забрудення повітропроводів, непродумана системи фільтрації, зміна складу повітря на іонному рівні - і вже сама ця система СТАЄ джерелом постійного рознесення по всьому житлі всякої ‘біди’.

2. Контроль якості води.

Місячний ембріон людини на 98% складається з води, новонароджене немовля на 80-90%, дитина на 70- 80%, людина середнього віку на 60-70%, а похилого - на 50-60% (показник же для внутрішніх органів, крові складає 80-90%). Вода є основним розчинником в організмі. З її допомогою переносяться всі корисні та виводяться більшість шкідливих речовин та шлаків. У водних розчинах відбуваються всі хімічні реакції організму, тому є чіткий взаємозв'язок якості води, її хімічного та бактеріологічного складу зі станом здоров'я та рівнем захворюваності населення.

Важлива якість всієї води: яку п’ємо чи використовуємо для приготування, якою вмиваємося, миємо продукти чи навіть посуд.

За експериментальними розрахунками, середньостатистична людина користуючись водопровідною водою, за своє життя пропускає через організм від 80 до 100кг хімічного бруду (якщо поглянути на розріз труб водопостачання при ремонтах центральних мереж, то дані цифри вже нездаватимуться такими нереальними).

3. Оптимальний температурний режим.

Людина постійно знаходиться в процесі теплової взаємодії з навколишнім середовищем. Саме аспект виведення в навколишнє середовище тепла, яке виділяє організм людини, є умовою нормального проходження фізіологічних процесів в людині. Тому комфортність проживання визначається саме співвідношенням між кількістю цього тепла і здатністю середовища до охолодження/нагрівання (тобто коли у людини не виникає турбот щодо температурних відчуттів охолодження чи перегріву).

Комфортність проживання та позитивний вплив на здоров’я досягається комплексною взаємодією:

- температури (повітря, навколишнього середовища – стін, підлоги, стелі, вікон, меблів, техніки, предметів, інших людей, тварин, тощо);

- рівню відносної вологості повітря в приміщенні;

- швидкості руху повітря в приміщенні;

- впливу прямого сонячного теплового випромінювання.

4. Рівень вологості.

Вологість повітря - вміст водяної пари в повітрі. Одним з кількісних способів оцінки вологості та показників що її характеризують є відносна вологість (відношення абсолютної вологості до її максимального значення при даній температурі). Оптимальним для людини цей показник є в межах 40-60%.

Цей фактор (прямо чи опосередковано) має значний вплив на людину та її майно:

- суттєвий вплив рівня вологості на процес терморегуляції людського організму (аспект комфорту проживання);

- пересушеність чи надзволоженість повітря негативно впливають на людину як ззовні (шкіра, волосся, очі) так і з середини (ураження органів дихання);

- аналогічний нещадний вплив і на майно людини (меблі, техніка, сама будівля безпосередньо);

- cаме зони низького та високого рівня вологості є найбільш сприятливими для розвитку основного аспекту проблем (бактерії, віруси, грибки, цвіль, пилові кліщі, алергенти, пил, тощо), які за допомогою повітря, через дихальні шляхи, потрапляють в середину організму.

Тому контроль та забезпечення природного рівня вологості (паропроникність зовнішніх конструкцій, продумана система вентиляції, використання природного ‘регулятора’ - глини).

5. Аспект сонячного випромінювання.

Сонячна радіація (випромінювання) відбувається в трьох спектрах:

1) ультрафіолетове випромінювання є модулятором мінерального обміну, сприяє синтезу вітаміну D (без якого неможливо засвоєння кальцію організмом) і активує кортико-адреналову систему, в тому числі створюючи бактерицидну дію, аспект засмаги (з точки зору медицини, є найціннішою частиною сонячного спектру, а при нестачі - у дітей розвивається рахіт, у дорослих - остеопороз або остеомаляція);

2) видимий спектр (сонячного світла):

- при нестачі природного освітлення виникають зміни з боку органів зору, швидко наступає втома, знижується працездатність, збільшується виробничий травматизм;

- на організм впливає не лише освітленість, а й різноманітна колірна гамма, яка по-різному впливає на психо-емоційний стан;

- найкращі показники виконання роботи були отримані при жовтому і білому освітленні; у психофізіологічному відношенні кольори діють протилежно один до одного. У зв'язку з цим було сформовано дві групи кольорів (теплі тони - жовтий, оранжевий, червоний, та холодні тони - блакитний, синій, фіолетовий);

3) основною біологічною дією інфрачервоного випромінювання є тепло.

Тому обираючи віконні конструкції (з всякими напиленнями, плівками, тощо), продумуючі сезонні дашки, тощо, КОМПЛЕКСНО зважайте, який результат отримаєте (в плані отримання ультрафіолету, природного освітлення та дії теплового аспекту).

6. Аспект відокремленості та звукоізоляції.

В наш сумбурний та гіперактивний час нагальною стає потреба наявності власної ‘зони спокою’ - місця, де можна в комфортній тиші відпочити та набратися сил, поспати чи просто приділити час собі. Причому питання не в простому дискомфорті – проблема набагато складніша та небезпечніша для людського організму:

- шум - це хаотична сукупність різних за силою і частотою звуків, що заважають сприйняттю корисних сигналів і негативно впливають на людину;

- класичні голосні звуки, інфразвуки та ультразвуки (що не сприймаються органами слуху людини) можуть мати аспект негативної дії накопичувального характеру;

- вібрація, що проявляється у вигляді механічних коливань пружних тіл, здатна створювати різного роду проблеми від дискомфортних відчуттів до фізіологічних негараздів (коли вступає в резонанс з внутрішніми органами);

- найкритичнішим є те, що негативну дію інфра та ультразвуків й вібрації, в межах свого житла, практично неможливо прибрати-ізолювати;

- близькість розміщення відповідних джерел шумів-вібрацій робить Вас заручником обставин (з постійною системною вбивчою дією).

Даної інформації можливо недостатньо щоб зробити якісний ЕКО-ремонт, але Ви отримали загальне уявлення основних необхідних аспектів, що дасть Вам можливість їх на 100% (при додатковому опрацюванні) ефективно реалізувати в своєму житлі.

Детальнішу інформацію шукайте на ‘ЕОД старт’.

>