(Серія публікацій 'ЕОД_приватне')

Повна автономність житла. Українські реалії

Перебої в електропостачанні (чи повне відключення при, всякого роду, аваріях/ремонтах мереж), неконтрольована якість газу (а це перерозхід споживання) та періодичні ризики його відключення (дії ‘братніх’ сусідів, стан газотранспортної системи України в цілому, тощо), шкідливий вплив сучасного житла/систем/матеріалів на здоров’я й загальний стан людини, постійний ріст комунальних тарифів, погана екологія в містах, неефектиність й розтратність (яка повністю закладена в платіжки) всіх центральних мереж, жахлива якість водопостачання, відсутність повного контролю РЕСУРСОспоживання (в результаті - переплата ‘за те що не замовляли’) - ЦЕ і є українські реалії.

Природно виникає бажання ВБЕРЕГТИ себе й своїх близьких від цих всіх проблем і саме тому набуває популярності ідея приватного житла, яке є повністю самодостатнім та автономним (незалежним від всіх центральних мереж РЕСУРСОпостачання).

Є попит - буде й пропозиція. Ринок відреагував пропонуючи всякого роду системи відновлювальної енергетики (сонячні панелі та колектори, теплові насоси, вітрогенератори), однак, з певним моментом маніпулювання-перекручування.  Людям нав’язується думка, що автономність житла це ТІЛЬКИ використання енергії сонця/вітру/землі/води/повітря відповідними (придбаними в них та змонтованими ними) обладнанням/устаткуванням. Люди вже не задумуються і роблять (якщо вже не зробили) велику ПОМИЛКУ, оскільки не враховують необхідність КОМПЛЕКСНОГО підходу.

Тому давайте поглянемо на це КОМПЛЕКСНО! Для функціонування житла/людини нам необхідно:

- водопостачання та каналізування;

- опалення (підігрів води)/охолодження (при потребі - розглянемо пізніше);

- приготування їжі;

- освітлення та електропостачання (робота всіх побутових приладів та деяких інженерних систем);

- вентилювання (природна припливно-витяжна система (це, звісно, найкращий варіант), однак без механічної, особливо в найбільш активних зонах санвузлів та кухні ми не обійдемося, також, враховуючи необхідну політику максимальної ощадності використання ресурсів, може з’явитися потреба використання механічної системи з рекуперацією замість природної).

Як бачимо, мова може йти лише про приватне житло (індивідуальне, чи, на крайній випадок, система житлових міні-комплексів зблокованого типу), а, враховуючи потребу в ‘покращенні’ екології (аспект розміщення та впливу стану навколишнього середовища), мова не може йти про житло в місті (звісно, можливі виключення, однак більш оптимально-масовий варіант це все-таки ‘зелені’ й ще ‘чисті’ передмістя).

Автономність водопостачання й каналізування - свердловина (чи колодязь) та багаторівнева система очистки стоків (це давно опрацьовані моменти, тому з тим нема проблем).

Газопостачання - однозначно відмова. Приготування їжі, опалення й підігрів води - це все можна вирішувати, причому більш контрольовано та ефективно, твердопаливними котлами, камінами/пічками (теплового випромінювання, водяного чи повітряного контуру), сонячними колекторами, тепловими насосами, системами вентиляції (шкідливо, але технічно можливо), використанням електроенергії. Складніше, однак також вирішується за досить адекватну суму (а якщо врахувати вартість підведення газу й відповідного обладнання, яку ми уникаємо, то, в певних випадках, це й вигідніше).

Вентилювання, на жаль, без електропостачання не забезпечується.

Електропостачання технічно можна вирішити за рахунок генераторів (наприклад рідкопаливних, однак доволі дорого й незручно), сонячних панелей та вітрогенераторів (однак, враховуючи їх сезонно-часову ефективність-дію, необхідно також мати Систему накопичення-розприділення-стабілізування електроенергії, також як ‘кризово-запасну’ все-таки й якийсь генератор).

От саме так ми й зможемо досягти ефективно-комфортну автономність свого житла. АЛЕ...

Як бачимо, все навантаження функціонування будинку припадає на використання електроенергії. Причому ця система повинна бути ТРЬОХрівнева - постійної генерації/стабілізації-розприділення-накопичення /резервного типу.

Причому, чим більше наше побутове РЕСУРСОспоживання, тим більші необхідні потужності відповідних систем (а це їх здорожчання, зменшення доступності, зростання терміну окупності, і (оскільки це високотехнологічне обладнання) відповідна висока вартість утримання/обслуговування/ремонту, ризики виходу з ладу, тощо).

Тому аспект автономності (НЕЗАЛЕЖНОСТІ) житла НЕОБХІДНО розпочинати з моменту суттєвого зменшення (ОЩАДНОСТІ) побутового РЕСУРСОспоживання та різкого підвищення його оптимальності (ЕФЕКТИВНОСТІ), пошуку взаємозамінності іншими джерелами (ВІДНОВЛЮВАЛЬНОСТІ).

А це дія ряду визначених чинників, які можуть зменшувати/збільшувати це споживання:

- Культура ощадного (ефективного) споживання;

- застосування аспекту сезонно-часово-зональної дії систем/характеру споживання;

- вплив зовнішнього середовища (температурний, вітрове навантаження, сонячне випромінювання теплової та освітлювальної дії, різниця тиску всередині будинку та ззовні - конвекція та переніс мас, механічні, тощо);

- розташування будинку (згідно сторін світу та відносно навколишніх об’єктів, безпосередньо на ділянці, тощо);

- конструкція будівлі та продуманість його утеплення (нерозривність утеплення, герметичність та паропроникність зовнішніх конструкцій, відсутність містків холоду, ефективні віконно-дверні конструкції з продуманою формою/розміщенням/кількістю та правильний їх монтаж, продумане внутрішнє планування-зональність, тощо);

- тільки після прорахування-аналізу попередніх заходів можна приступати до індивідуального підбору всіх (найбільш оптимальних) інженерних систем;

- і тільки після цього всього розробка аспекту використання систем відновлювальної енергії, причому чітко враховуючи їх характер (одні ‘прямо генерують’ енергію, а інші лише з певним коефіцієнтом ефективності одну енергію перетворюють в іншу).

Важливо, що розробка кожного вищеописаного етапу може вносити певні коригування в попередні (тому важлива їх продумана почерговість, яка, відповідно, знову коригуватиме аналізований етап). Тому, житло - це тільки КОМПЛЕКСНЕ рішення, яке потрібно розробляти-аналізувати ЩЕ до моменту будь-яких практичних дій (вибір ділянки/технологій/матеріалів/систем/проекту/тощо).

Все просто. Чим меншим зробимо побутове РЕСУРСОспоживання, тим простішими/доступнішими/окупнішими будуть й відповідні системи (особливо щодо ‘найголовнішої’ - електропостачання).

Зробимо ще одне важливе зауваження. Можна зробити дещо ‘хитріше’ й спроектувати ВСІ відповідні відновлювальні системи, конструктивно передбачити їх встановлення (виділивши під них місця/кріплення), зробити всі необхідні розведення, І З ЧАСОМ (коли з’явиться фінансова можливість чи вони стануть більш доступними), провести їх придбання/монтаж/підключення (кріплення, розводка, місце, прорахованість адаптації до існуючих систем - це все у Вас вже буде). А, наразі, після проведення всіх попередніх заходів, користуватися центральним електропостачанням (де також є можливість ощадності, багатотарифність наприклад) чи поєднувати його з сонячними панелями/вітрогенератором (по ‘зеленому тарифу’).

Тобто, індивідуально під Ваші потреби-можливості (як теперішні так і в перспективі), можна генерувати багато різних варіантів, ГОЛОВНЕ - це чітке розуміння суті й КОМПЛЕКСНИЙ (звісно що ФАХОВИЙ) підхід.

Та в гонитві за НЕЗАЛЕЖНІСТЮ, необхідно ЧІТКО пам’ятати, що ЖИТЛО повинно бути Безпечним, Здоровим та Комфортним, Ощадним та Доступним.

Як практично ‘розвантажити’ електропостачання (про що в загальному ми вже описали) та при цьому отримати якісне житло (яке ПОВИННО бути) ми опишемо в наступній публікації цього інформаційного підблоку.

Зацікавила сама суть житлового будівництва - запрошуємо на ‘ЕОД старт’.

>