(Серія публікацій 'ЕОД_приватне')

Повна автономність житла. Українські реалії (продовження)

Причини через які все більше людей намагається повністю відокремитися від центральних мереж, як це зробити та на що потрібно обов’язково зважити - ми вже описали в попередній своїй публікації (тому не будемо повторювати навіть основні моменти, Вам обов’язково потрібно її опрацювати, оскільки дана публікація є її продовженням, логічним завершенням тематики ПОВНІСТЮ автономного / незалежного житла).

Першочерговим завданням є забезпечення максимального зменшення побутового РЕСУРСОспоживання у Вашому житлі. Наскільки є меншим споживання - настільки й менше потрібно генерувати відповідну енергію/ресурс, значить потрібні будуть системи відновлювальної енергетики меншої потужності й, звісно, простішої конструкції та меншої вартості (а це більша довговічність роботи, доступність та прийнятніше обслуговування). Якщо вся наша увага буде лише на системах генерування ресурсу / забезпечення автономності, то ми самі ж себе заганятимемо в реальну пастку (раніше обігрівали навколишнє середовище через РЕСУРСОдіряве й НАДзатратне житло ‘класичними’ джерелами РЕСУРСОпостачання, тепер - ‘новітніми’ технологіями).

Є фактори постійної дії - вплив зовнішнього середовища / конструкція будинку / внутрішнє планування житла / інженерні системи-мережі. Комплексно ОДИН раз врахувававши їх вплив / дію, можна отримати ефект постійного заощадження побутового РЕСУРСОспоживання. Або ж навпаки, знехтувавши їх - отримаємо постійний перерозхід (звідси й такі ‘непідйомні’ щомісячні комунальні рахунки). Не забуваємо також враховувати аспект сезонно-часово-зональної дії/впливу (що також може бути базою заощадження / перевитрат).

Є ще один засіб суттєвого заощадження (Культура ощадного побутового РЕСУРСОспоживання), який взагалі не потребує ніяких грошових вкладень, лише зміни споживчого менталітету (який ми вже описували, та й в інтернеті по цій темі достатньо інформації).

Вплив зовнішнього середовища

Сонячне випромінювання (інфрачервоний спектр). Дане теплове випромінювання в холодну пору через віконні конструкції може додатково забезпечувати безкоштовною енергією (економія на обігріві оселі), а в спекотну пору - бути причиною перегріву (дискомфорт або витрати на охолодження) в середині помешкання чи зовнішніх конструкцій (стін, віконних рам, дахового покриття), що, в свою чергу, спричинятиме теплове навантаження на саме житло та матиме руйнівну дію на зовнішні матеріали / конструкції.

Також необхідно враховувати сезонність дії - ‘високе’ сонце влітку та ‘низьке’ взимку.

(1) Тільки світлі тони віконних рам, оздоблень фасадів та дахових покрівельних матеріалів (інакше - втрата ефективності роботи шару утеплювача, руйнування зовнішніх матеріалів/конструкцій, а це подальші РЕСУРСОНАДвитрати та непередбачувані ремонтні роботи).

(2) Взимку найбільше ‘низького’ сонячного тепла можна отримати з Півдня, дещо з Заходу, а найменше зі Сходу та ‘нуль’ з Півночі. Тому, максимум віконних конструкцій з Південної сторони будинку та повна відсутність з Півночі.

(3) Влітку нам необхідно захиститися від перегріву, тому віконні конструкції (розміщення / форма / тип) повинні максимально пропускати ‘низьке’ зимове тепло та не допускати ‘високе’ літнє. Продумані надвіконні дашки/конструкції чи відповідні насадження (широколисті дерева з Півдня влітку затінятимуть, а взимку листя опаде й пропускатиме необхідне тепло, з Півночі - наприклад хвойні, для постійного бар’єру від холоду/вітрів).

Сонячне випромінювання (видимий спектр / природне освітлення). Чим довше / ефективніше його використання протягом доби, тим менші витрати на електричне освітлення.

(1) Чітко проаналізуйте які зони/приміщення найбільше потребують природного освітлення в розрізі доби (ранок - Східне розміщення, день - Південне, вечір - Західне), тому що досить часто (через непродуманість) протягом дня одні приміщення без потреби мають надлишкове природне освітлення, а в той же час, там де потрібно, ми вмикаємо електричне освітлення (а це і є перерозхід).

(2) Обов’язково необхідно ОДНОЧАСНО враховувати описану теплову та освітлювальну дію-вплив сонячного випромінювання, не забуваючи про третій спектр - ультрафіолетовий (так необхідний для здоров’я, особливо дітей). Діти багато часу проводять за своїм письмовим столом (малювання, навчання, читання, тощо), тому збережіть їх зір прорахованістю природного / електричного освітлення.

(3) Важливий момент - затінення навколишніми об’єктами / спорудами (зона покриття якого залежно від сезонності куту сонцестояння може суттєво змінюватися).

Вітер / рівень вологості / різниця тисків / температурний режим. Є 4 види руху (передачі: втрат чи отримання необхідної) енергії (тепла/холоду) - Кондукція та Випромінювання (на які припадає близько 30% руху) та Конвекція та Перенесення мас (решта 70% потоків).

Кондукція - рух від теплого до холодного безпосередньо через матеріал / конструкцію. Зовнішнє середовище температурно діє на ВСІ зовнішні огороджувальні конструкції будинку (фундамент-цоколь, підлоги, стіни, вікна-двері, дахове покриття): взимку охолоджуючи - необхідний обігрів, а влітку перегріваючи - необхідне охолодження.

Тому повинне бути максимально продумане нерозривне утеплення (без містків холоду, з матеріалів відповідних параметрів найбільш оптимальних для Ваших кліматичних умов). Краще утеплення - менше витрат на опалення / охолодження.

Випромінювання - це дія сонця (яку вже розглянули).

Конвекція (рух повітря) та Переніс мас (через випаровування) - рух від зони більшого тиску в зону меншого. Тільки є суттєва відмінність. В повітрі, зі збільшенням температури, тиск зменшується, а в водяної пари, навпаки, збільшується.

Конвекція – взимку холодне зовнішнє повітря постійно (дія тиску) проривається в середину (переохолодження), а влітку прохолодне з середини втікає назовні (перегрів).

Пара (що несе в собі тепло), взимку постійно ‘втікає’ назовні (втрати), а влітку ззовні приносить з собою в середину додаткове тепло (перегрів). Переніс маси в природних умовах енерго незначний. Та якщо маємо негерметичності зовнішньої оболонки житла, в нас з’являється постійний повітряний потік, що може призвести до зростання цього процесу в 100 разів (а це вже проблема)!!! Також необхідно пам’ятати про ‘точку роси’ – це коли (місце де) водяна пара конденсується в вологу, а це вже серйозно.

Тому повинна бути герметичність оболонки зовнішніх конструкцій (а подача свіжого повітря й виведення ‘відпрацьованого’ повинні здійснюватися через продуману систему вентиляції). Також паропроникність стінових та дахових конструкцій, віконних відкосів, щоб уникнути проблему грибка-цвілі (що полегшуватиме забезпечення природного рівня вологості в приміщенні, що також важливо).

Вітер має подвійну дію - взимку охолоджує будинок (тепловтрати), а влітку дає прохолоду (заощадження на охолоджені). Це Кондукційні потоки. Разом з тим він посилює дію Конвекційних потоків та Переносу мас (за рахунок різкого збільшення різниці тисків ззовні та в середині будинку), а це додаткові втрати.

Тому необхідного враховувати сезонність його дії (роза вітрів) при плануванні житла та його розміщенні по сторонах світу / на ділянці / по відношенню до інших об’єктів, при посадці зелених насаджень.

Вода (якість й рівень підземних вод) й повітря. Вони суттєво впливатимуть на вибір найбільш оптимальних відповідних інженерних систем (водопостачання - фільтрування, каналізування - рівень підземних вод, вентилювання-охолодження в розрізі процесу фільтрування).

Зовнішні об’єкти створюють досить масштабний вплив на ощадність та здоров’я-комфорт проживання, яким доволі часто просто нехтується (з відповідними важкими наслідками). Затіненість, екологія, зовнішня оглядовість, рівень шуму-вібрації, коригування вітрових потоків, вплив на якість води-повітря, тощо.

Всі їх потрібно аналізувати ще на стадії вибору ділянки, і, звісно, обов’язково продумано вносити необхідні коригування в проектування / вибір матеріалів-технологій, планування всередині та розміщення самого будинку як на ділянці так і по сторонах світу, будівництво, тощо, щоб підсилити / зменшити їх дію-вплив.

Конструкція будинку

Житло має бути Безпечним, Здоровим та Комфортним, Ощадним та Доступним. Тому спочатку чітко визначіться яке житло Ви хочете отримати (на яке маєте можливість) та підберіть оптимальну земельну ділянку, а потім проведіть комплексне коригування попереднього бачення щодо існуючого впливу зовнішнього середовища.

Тільки вклавши час / знання / кошти в відповідний індивідуальний комплексний аналіз / відповідний проект / проконтролювавши саме будівництво, Ви РАЗ зробите вкладення, яке буде мати ПОСТІЙНИЙ позитивний ефект.

Внутрішнє планування житла

Не орієнтуйтеся на площі. Працюйте над збільшенням їх функціонального призначення та продуманістю розміщення (менша площа та уникнення непотрібних приміщень - менша вартість будівництва та обслуговування-утримання).

Проаналізуйте потребу площ в освітленні та опаленні-охолодженні, задіяності (в розрізі сезонно-часово-зонального аспекту). Інколи завдяки зміні внутрішнього розташування відповідних приміщень (згідно сторін світу, на ділянці та відносно зовнішніх об’єктів, що не вимагає додаткових грошових вкладень) можна отримати суттєву економію на ‘комуналці’.

Цей аналіз може принести від 10 до 50% заощадження на вартості самого житла та  зменшення подальших щомісячних платежів.

Інженерні системи-мережі

Досить часто, придбавши ділянку, починаємо підключати всі зовнішні інженерні мережі, планувати застосування типових внутрішніх інженерних систем, а потім під них планувати житло, будувати й в подальшому їх використовувати. Простіше кажучи - ‘задом на перед’.

Простіше витрати ОДИН долар на попередній комплексний аналіз, ніж потім ДЕСЯТЬ на виправлення неврахованих моментів (які вилізуть ‘по факту’) та щомісячно переплачувати по тому ж ОДНОМУ долару за рахунок неефективності обраних варіантів.

Бажаєте мати повністю АВТОНОМНЕ житло - спочатку зробіть його максимально ОЩАДНИМ! Це зменшить необхідні потужності відповідних систем, що зробить їх простішими / дешевшими / доступнішими.

І вкладайте свій час / розум / гроші в попередній КОМПЛЕКСНИЙ аналіз. Розуміємо наш менталітет (платити за інформацію - це ж як за ‘ніщо’, якось всі ПОСТУПАЛЬНО будуються, якось вирішуючи проблеми ‘по факту’, а точніше ті що ‘вилізуть’), однак це аж ніяк не відмінить ВСІХ законів фізики-економіки (всі не враховані Вами вищеперераховані фактори, будуть постійно продукувати Вам НАДспоживання й перевитрати - за все потрібно платити).

Та в гонитві за НЕЗАЛЕЖНІСТЮ, необхідно ЧІТКО пам’ятати, що ЖИТЛО має бути Безпечним, Здоровим та Комфортним, Ощадним та Доступним.

П’ЯТЬ просто ощадних (простіших й дешевших), але здорових й комфортних будинків матимуть значно більший ЕФЕКТ в цілому, ніж ОДИН найбільш технологічно ‘накручений’ / екологічний / ощадний.

Автономні будинки, які ще й генерують додаткову енергію (виробляють більше ніж споживають) - звісно мають бути орієнтиром, однак першочергове завдання - це МАСОВЕ будівництво ЕКОЛОГІЧНОГО / ОЩАДНОГО / ДОСТУПНОГО житла.

Започаткуємо наше майбутнє вже зараз - запрошуємо на ‘ЕОД старт’.

>