(Серія публікацій 'ЕОД_аудит')

Переплата за ‘комуналку’. Основні моменти

Для початку розглянемо декілька прикладів:

(1) Є два умовно однакові будинки (враховуючи площу та середньорічний температурний режим), ОДНАК з доволі різними грошовими витратами на щомісячне обслуговування (так звана ‘комуналка’). Або ж навпаки - грошей витрачається однаково, але взимку в одному значно холодніше ніж в іншому, а влітку ще й дискомфортна спека. Чому так відбувається? В чому причина?

(2) Зробили утеплення будинку, змінили віконні конструкції, тощо - а результат (розмір очікуваного зниження щомісячної ‘комуналки’) виявився суттєво менший ніж очікували.

(3) Ви вже зрозуміли, що необхідно проводити ‘енерго-реконструкцію’ (санацію) Вашого житла - хочете чітко зрозуміти основні існуючі проблеми, щоб розроблений план дій був максимально ефективним.

(4) Перед Вами стоїть вибір основних інженерних систем (опалення-охолодження, вентилювання, тощо) - тому спочатку необхідно визначити основні технічні показники потреб (тобто оцінку якості утеплення житла), щоб на їх основі індивідуально підібрати найбільш доречні саме для Вашого житла.

(5) Не довіряєте рекламам та продавцям - хочете особисто й наочно побачити суть та наслідковість проблем неякісного утеплення, монтажу ‘холодних’ вікон, тощо.

(6) Обираєте житло, приймаєте кінцеві роботи по будівництву Вашого житла чи його утепленню, тощо - звісно хочете фахово оцінити стан-якість виконаних відповідних робіт чи житла в цілому.

(7) Ви вже зрозуміли, що НАЙКРАЩЕ ці всі моменти КОМПЛЕКСНО враховувати ще на стадії ідеї/вибору ділянки/підбору технологій/розробки проекту. Однак Вас стримує ціновий момент (такі рішення будуть дорожчими за типові проекти з ‘класичними’ технологіями). Тому готові оплатити свою практичну присутність при проведенні відповідних ЕНЕРГОаудитів навіть на інших об’єктах, тобто самому наочно визначити, що ефективніше - оплатити більше одразу за якісний проект зроблений за сучасними технологіями, чи зекономивши на початку, пізніше мати значний ризик витрат на всякого роду доробки та вирішення проблем, що виникатимуть під час подальшої експлуатації Вашого житла.

Хоча дані приклади доволі різні, причина в них ОДНА (НЕКОНТРОЛЬОВАНІ втрати тепла):

(а) в холодну пору тепло з житла ‘втікає’ назовні, а холод ‘проривається’ в середину, в результаті - зниження температури в приміщенні, яке необхідно компенсовувати додатковими витратами енергоресурсів-грошей;

(б) в спеку прохолода ‘втікає’ назовні, а надлишкове тепло ‘проривається’ в середину - маємо дискомфортно високу температуру в домівці, значить тратимо кошти на роботу систем охолодження-кондиціювання.

І вихід тут ОДИН - комплексно й фахово навчитися контролювати ВСІ рухи енергії (тепла та холоду) у Вашому житлі.

Парадокс в тому, що існує аж ЧОТИРИ види теплових потоків (елементарна фізика), а в нас, в основному, враховується дія тільки ОДНОГО (причому з заниженням в рази якісних вимог-характеристик в порівнянні зі світовими стандартами):

Перенесення маси (через випаровування). В житлі відбувається постійний рух водяної пари (з зони високого в зону низького тиску). Пара, що несе в собі тепло, взимку постійно ‘втікає’ назовні (що спричиняє втрати), а влітку - ззовні приносить з собою всередину додаткове тепло (що спричиняє перегрів). Ефект від переносу маси в природних умовах зазвичай енерго незначний. Та якщо маємо негерметичність зовнішньої оболонки житла - в нас з’являється постійний повітряний потік, що може збільшити процес перенесення в 100 !!! разів (а це вже проблема).

Теплове випромінювання. Для прикладу, можна перебувати в середині холодного приміщення біля вікон в сонячну погоду і відчувати тепловий комфорт, а можна стояти в опалювальному будинку біля холодної (неутепленої) стіни й мати відчуття холодного дискомфорту (в першому випадку отримуємо тепло, в другому - віддаємо). Саме завдяки тепловому сонячному випромінюванню ми й живемо. Взимку – це безкоштовне тепло через віконні конструкції (яке необхідно максимально та правильно ‘збирати’), а влітку – причина перегріву (тому необхідні продумані системи затінення). Завдяки прямій дії теплового випромінювання відповідні системи опалення чи охолодження наразі є найефективнішими. Плюс в тому, що продуманий спектр випромінювання є досить корисним для здоров’я (згадайте сонячне тепло, камін чи грубку, ‘теплі підлоги’ чи стінові панелі, тощо).

Конвекція (перенесення тепла повітрям з зони високого до зони низького тиску). Взимку холодне зовнішнє повітря постійно ‘проривається’ в середину (створюючи переохолодження), а влітку - прохолодне з середини ‘втікає’ назовні (створюючи перегрів). Наприклад у вітряну погоду відчувається ‘похолодання’ в житлі, хоча вітер ‘не продуває наскрізь’ будинок, просто відбувається збільшення різниці тиску всередині та ззовні, що призводить до пришвидшення проникнення зовнішнього холодного повітря (саме в цьому причина теплового дискомфорту). Ось чому житло повинно бути герметичним.

Кондукція - передача безпосередньо через ‘тіло’ (матеріал, конструкцію, тощо). Єдиний ‘вектор’, що береться в нас до уваги, причому вимоги занижені в 3 рази в порівнянні з європейськими (якщо в нас коефіцієнт теплоопору зовнішніх стінових конструкцій на рівні 3,3, то в Європі, з 2019 року, все приватне житло повинне відповідати параметрам ‘Пасивного будинку’, де відповідний коефіцієнт дорівнює 10,0). Також в нас не враховують необхідність суцільності (безперевності) прорахованої теплоізоляції житла та такого затратного моменту як ‘містки холоду’ (балкони, виступи, сходи, фундамент, тощо).

Потрібно чітко розуміти, що всі ці процеси відбуваються постійно - тому тільки комплексний підхід врахування всіх ‘векторів’ руху тепла дасть очікуваний результат (контроль цього руху створить ЕНЕРГОощадне житло). Як можна очікувати ефективного вирішення проблеми РЕСУРСОспоживання, якщо враховувати тільки ОДИН з ЧОТИРЬОХ напрямків можливих втрат, причому з явно заниженими якісними вимогами?!

Всі ці моменти можна врахувати (комплексним аналізом-прорахунком) ще при проектуванні. Але всерівно буде необхідність визначення відповідності планових показників до фактичних. Ще більша потреба є у відповідному ЕНЕРГОаудиті для існуючого житла (що описано в 7-ми прикладах на початку публікації). Його радимо проводити в 3 етапи:

Використання Тепловізора. Кожен конструктив (стіна, вікно, відкос, стеля, мансардне перекриття, тощо) має різну температуру (й, відповідно, різне інфрачервоне випромінювання). Дія Тепловізора (оптико-електронний прилад) - кольорова візуалізація цього випромінювання й вимірювання температури досліджуваного об’єкта.

В холод, чим менша температура конструктива (чи його частини) зі сторони навколишнього середовища - тим менші втрати тепла через нього. Якщо ми проводимо дослідження в приміщенні, то навпаки - чим менша температура конструктива зі сторони обігріваного житла, тим більші втрати тепла через нього.

Таким чином ми можемо визначити зони найбільших теплових втрат ззовні будинку та місця потрапляння зовнішнього холоду з середини житла.

Та, на нашу думку, Тепловізор не може дати повну картину, оскільки, в основному, досліджує тепловтрати тільки 2-х видів теплових потоків - Кондукцію та Теплове випромінювання (на які припадає лише 30% можливих енерговтрат). Також даний процес технологічно потребує певних спеціальних умов (бажано проводити заміри в холодну пору року (оскільки більша різниця температури в приміщенні та ззовні забезпечуватиме точніші дані) та зранку або пізно ввечері (щоб теплове сонячне випромінювання не спотворювало наше дослідження)).

Використання АероДверей (Вlower door test). Його ще називають ‘тестом на герметичність’ зовнішніх конструкцій будівлі. Оскільки саме 70% тепловтрат в житлі відбувається через НЕгерметичність (решта - через інші 2 види теплових потоків - Переніс маси та Конвекцію). Даний вид ніяк не прив’язаний до часу доби чи пори року.

Та найбільш оптимальним є одночасне використання ОБОХ методів. Це збільшує точність дослідження, та враховує той момент, що існують певні конструктивні моменти, які якісно дослідити можна тільки сумісно- одночасним енерго-аудитом обох етапів.

Результуюча аналітика. Всі ці дослідження без комплексного аналізу/плану дій (необхідних заходів-робіт) є недостатньо ефективними для Вас. Звісно, фахівці (якщо вони дійсно комплексні спеціалісти, а не просто ‘оператори дорогого обладнання’) ще при проведенні описаних 2-х етапів (наголошуємо, одночасних), нададуть Вам досить багато необхідної, й найголовніше, наочної інформації (можливо навіть з певним попереднім аналізом й рекомендаціями).

Однак найбільш правильним результатом має бути Звіт, що складається з 3-х частин:

(а) опис виявлених існуючих проблем (з відповідними електронними матеріалами фіксації та розрахунками);

(б) план заходів-робіт щодо їх уникнення (чи вказанням неможливості чи економічної НЕобгрунтованості їх реалізації й відповідних наслідків);

(в) опис очікуваного ефекту від реалізації всіх планових заходів.

Ці заходи вимагають підбору САМЕ фахівців (в іншому випадку - це викинуті на вітер кошти), які коштують відповідних грошей. Однак саме вони дають можливість зрозуміти причини Ваших постійних втрат часу-здоров’я-коштів та знайти практичні шляхи вирішення цих проблем.

Безпосередню суть-дію проведення ЕНЕРГОаудиту Тепловізором та АероДверима опишемо в нашій наступній публікації даного інформаційного блоку.

Бажаєте знати як Ваше житло одразу зробити якісним - запрошуємо на ‘ЕОД старт’.

>