(Серія публікацій 'ЕОД для дітей')

Наші ДІТИ в дитсадку-школі. Як вберегти їх хоча б в межах групи-класу?

Для України гостро стоїть проблема будівництва нових навчальних закладів (шкіл, дитячих садків, тощо) нового формату (з безпечним й здоровим комфортом перебування в них дітей та ощадним-ефективним-незалежним аспектом РЕСУРСОспоживання самих будівель цих закладів).

Навіть проста реконструкція-модернізація (не те що доведена до необхідних параметрів, а часто просто йде мова хоча б про усунення аварійності) існуючих закладів по країні має поодинокий характер.

А наші діти доволі багато часу проводять в приміщеннях, а масштабний вплив їх перебування ми вже детально описали в своїй публікації ‘Дитина в дитсадку або в школі. Основні проблеми та небезпеки’.

Що ж тоді робити? Як вберегти своїх дітей поза межами власного житла (яке ми можемо самостійно зробити безпечним, здоровим й комфортним, ощадним-ефективним-незалежним), хоча б власними силами (в межах окремого класу в школі чи певної групи в дитячому садку)???

Ви  не можете докорінно змінити ситуацію в країні чи забезпечити аспект нового будівництва (реконструкцію наявного) відповідних навчальних закладів в своїй місцевості, але Ви спроможні об’єднати інших батьків класу-групи для певного локального захисту дітей.

Якщо це розумієте лише Ви - самостійно зосередьтеся безпосередньо на перебуванні в школі-садку саме Вашої дитини (максимально зменшити негативний вплив).

Це, звісно, найбільш патова й обмежена ситуацію зі всіх можливих варіантів, однак інколи краще робити щось поступово, ніж не робити взагалі нічого й просто шукати винних.

(1) Забезпечення безпечності перебування.

Будь-які шкідливі (токсичні) компоненти матеріалів оздоблення приміщення (при ремонті - фарби, лаки, підлогові покриття, тощо), меблів (парти, шафи, тощо) чи інтер’єру (килими, доріжки, рослини, тощо), інженерних систем вентилювання-кондиціювання (без належного системного очищення, вони стають основним джерелом розповсюдження всіх бід), навіть (особливо в світлі розповсюдження дешевих виробів доволі сумнівної якості та наповнення) іграшок загального користування, будуть мати ПОСТІЙНИЙ небезпечний вплив на Ваших дітей.

Це можна виявити по загальному стану дитини (постійні головні болі, дискомфорт перебування, тощо), власним відчуттям (Ви ж як батьки маєте доступ в групи-класи) згідно аналізу суті цих матеріалів, різкому запаху, власному сприйняттю перебування, або, найоптимальнішим відповідним аналізом вмісту повітря всередині приміщення (яке проводять спеціалізовані фірми).

Далі - розробка допустимих заходів щодо їх уникнення (ремонт, заміна, тощо).

(2) Суть комфорту перебування.

Сприятливий мікроклімат в класі-групі - це умови внутрішнього середовища цих приміщень, що впливають на тепловий обмін дітей з оточенням шляхом конвекції, кондукції, теплового випромінювання та випаровування вологи. Ці умови визначаються поєднанням температури, відносної вологості та швидкості руху повітря, температури оточуючих поверхонь та інтенсивністю теплового (інфрачервоного) випромінювання.

Протяги, холодні стіни-підлоги-стелі, понижена чи підвищена вологість, неправильно підібраний температурний режим (враховуючи сезонно-часово-зональний аспект перебування та його інтенсивність), недостатність сонячного тепла в холодну чи його надлишковість в теплу пору - це все причини дискомфорту для наших дітей.

Необхідно їх дослідити й визначити можливі шляхи вирішення, але за умови розроблення системного контролю (враховуючи аспект постійної дії-впливу цих факторів).

Контроль може здійснюватися портативною апаратурою. Заходи щодо вирішення виявлених проблем - доволі індивідуальний підхід комплексної дії (тут вже без відповідних фахівців буде досить важко).

(3) Прямий вплив на здоров’я та загальний стан дитини.

Існує дія цілого комплексу факторів:

- постійне забезпечення свіжим повітрям і виведення ‘відпрацьованого’ (повітря в приміщеннях, за оцінками екологів, у 9 разів токсичніше і в 5 разів забрудненіше зовнішнього), системний контроль вмісту СО2 (що також є дуже важливим, оскільки підвищення рівня CO2 негативно впливає на стан дитини);

- якість харчування та питної води (за достатнього рівня споживання);

- сонячне випромінювання також несе так необхідний для розвитку організму дитини ультрафіолет (момент достатнього доступу);

- інтенсивність, якість, оптимальність кута дії освітлення (з можливою максимілізацією саме природного);

- правильно підібрана кольорова тональність в приміщенні, максимальна доступність природного освітлення позитивно впливають на зір та загальний (особливо психологічний) стан дитини;

- необхідність відокремленої зони тиші-спокою, або, хоча б, навчіть дитину вміти в разі потреби відсторонюватися від навколишнього шуму-гаму.

Дечого можна досягти певними змінами в класі-групі, а в дечому необхідно свою дитину підготувати самостійно (сприйняття, харчування, якісна вода, тощо).

Для допомоги існують портативні системи вимірювання-контролю (температури, вологості, рівня СО2, тощо), які можна розмістити безпосередньо в класі-групі та опрацювавши аспект системного контролю за необхідними показниками та порядок дій для їх коригування (за нагальною потребою).

Загальне РЕЗЮМЕ, або не чекайте ‘ідеальних рецептів’ - все потрібно вирішувати індивідуально (головне - СУТЬ, яка є спільною для всіх).

Існує простий алгоритм: АУДИТ (виявлення існуючих проблем) / АНАЛІЗ (можливих шляхів вирішення) / ВПРОВАДЖЕННЯ (безпосередня реалізація необхідних заходів) / КОНТРОЛЬ (постійний за відповідними показниками безпечності-здоров’я-комфорту) / РЕАГУВАННЯ (порядок дій при небезпечній зміні).

Це буде максимально гальмуватися самими навчальними закладами (немає чого проявляти ініціативу), ігноруватися вчителями-вихователями (зайва робота), й повністю нехтуватися іншими батьками (типу ‘найрозумніші’).

Однак, якщо Ви проявите наполегливість, красномовно й показово продемонструєте виявлені-визначені Вами проблеми й надасте можливий результат їх усунення - зможете спокійно знайти серед батьків однодумців та підтримку (мами за своїх дітей можуть міністра освіти ‘помножити на нуль’). Більше того - це може стати прецедентом й до вас будуть звертатися щоб Ви поділилися досвідом, щоб це впровадити в інших класах-групах чи навіть системно для решти навчальних закладів.

Пора захищати своїх дітей - запрошуємо на ‘ЕОД старт’.

>