Реконструкція власного житла. Коли Ви 'сам собі господар'

Раз перед Вами постало питання реконструкції-модернізації житла, значить відсутній безпечний та здоровий комфорт проживання та/чи воно є НАДзатратним (щомісячне обслуговування - комуналка та загальне утримання - постійні ремонти, проблеми).

Звісно, що найкращим варіантом є це аналіз ідеї / вибір ділянки-технологій-проекту / будівництво ‘з нуля’ (коли можна максимально врахувати всі фактори впливу). Та ми розглядаємо варіант реконструкції існуючого житла (незавершеного, в стані ‘буд. 0’, придбаного, в якому Ви проживаєте, тощо), причому той випадок, коли Ви маєте повну (чи хоча б основну) свободу дій, тобто ‘сам собі господар’ (маєте можливість хоч ‘з ніг на голову’ поставити своє житло).

Хоча Ви й володієте всіма основними правами щодо очікуваних-необхідних змін Вашого майна-житла, однак є ряд обмежуючих факторів (необхідно прив’язуатися до існуючого характеру ділянки, посадки будівлі на ділянці, наявних зовнішніх інженерних мереж, типу-планування-стану будівлі, тощо).

Тому, дану реконструкцію-модернізацію необхідно проводити чітко поетапно, однак жорстко дотримуючись правила комплексності підходу (Вас же цікавить саме кінцевий результат - житло, повністю готове та вкомплектоване для проживання, з безпечним й здоровим комфортом перебування та ощадним-ефективним-незалежним аспектом побутового РЕСУРСОспоживання).

Етап АУДИТУ існуючого стану.

(1) Спочатку визначте основні свої пріоритети-потреби щодо Вашого житла: безпечність / здоров’я / комфорт / ощадність / ефективність / незалежність. І, обов’язково, реально оцініть свої потреби-бажання-можливості (як теперішні, так і, планово, на наступні, хоча б, 10 років).

В ідеалі, житло міє бути комплексним рішенням по забезпеченню всіх описаних пріоритетів та без затягування технологічного процесу на роки. Та варто правильно визначати свої можливості, та згідно них виставляти основні пріоритети (їх поетапною реалізацією чи просто відмовою від чогось - це життя, але в цьому випадку це буде саме Ваш, цілком зважений вибір, причому з повним розумінням можливих наслідків).

(2) Проаналізуйте вплив навколишнього середовища та момент розташування будівлі-приміщень згідно сторін світу (природне освітлення й затінення, сезонність теплового сонячного випромінювання, роза вітрів, шум-вібрація, рівень підземних вод, тощо) на обрані Вами основні параметри житла.

Необхідно розділити його вплив на негативні (для розуміння можливості їх максимальної нейтралізації) та позитивні (щоб підсилити їх дію) фактори. Тут також доречно пропрацювати які саме системи відновлювальної енергії будуть найбільш оптимальними (економічно доцільними та технічно доступними) саме для Вашої місцевості-ділянки.

(3) Оцініть наявні зовнішні інженерні мережі (якість ресурсу, надійність постачання, загальна ефективність використання, вартість й можливість підключення, тощо).

Є центральне водопостачання, але вода жахливої якості, є газопостачання, але повна неконтрольованість його параметрів (розбавлений, одже завжди буде перерозхід), центральна каналізація, але в період дощів вона не працює (перевантаження, технологічна застарілість, тощо), електропостачання, але постійні перепади напруги чи аварійні відключення, тощо.

(4) Розберіть ‘до гвинтика’ існуючу будівлю (конструкція, планування, розміщення віконних конструкцій, тони покриття, герметичність та паропроникність зовнішніх конструкцій, характер утеплення, безпечність й довготривалість ефективної служби використаних матеріалів-технологій, гідроізоляція, тощо).

Визначте основні проблеми (джерела Вашого незадоволення житлом) та додаткові потреби (що б хотіли внести в своє помешкання).

(5) Аналіз всіх внутрішніх інженерних систем (опалення-охолодження-кондиціювання, водопостачання-каналізування, приготування їжі й підігрів води, вентилювання, тощо).

Оцініть їх безпечність та ефективність, перегляньте свій характер побутового РЕСУРСОспоживання в розрізі системи сезонно-часово-зонального споживання.

(6) А як щодо наповнення Вашого житла: матеріали внутрішнього оздоблення, меблі та їх розміщення, раціональність використання площ, техніка та обладнання, тональність покриттів, килими-доріжки, рослини, тварини, тощо - тобто ВСЕ в житлі, що може мати вплив на нього та Вас безпосередньо.

Недарма в нашій Програмі ‘ЕОД житло’ ми окремо виділили цілий інформаційний підблок ‘ЕОД ремонт’, адже це дуже важливий фактор, який може суттєво підсилити чи послабити ефект від всієї попередньої роботи.

Етап АНАЛІЗУ отриманої інформації (по аудиту), ПЛАНУВАННЯ та ДІЇ.

(1) Ви вже чітко знаєте чого хочете / які є існуючі проблеми та шляхи їх вирішення / сформоване бачення щодо ‘кінцевого результату’.

Одразу відкиньте всі технічно нездійсненні, економічно необґрунтовані, фінансово недосяжні чи не надто важливі (згідно Ваших пріоритетів) для Вас рішення.

(2) Розробіть чіткий план та термін його реалізації (реконструкція-модернізація / внутрішній ремонт-облагородження / кінцеве наповнення ‘під заселення’), проведіть фахове проектування та розробку технологічної карти, прорахуйте відповідні бюджети (порівняйте зі своїми можливостями та характером забезпечення необхідного плану-графіку фінансування) та проаналізуйте доступність відповідних фахівців-виконавців.

З практики, можемо сказати, що кожен наступний пункт може вносити суттєві зміни в попередні (що вимагатиме відповідних коригувань). Це нормально й, найголовніше, правильно (тільки так Ви зможете отримати комплексний і найбільш оптимальний для Вас результат).

(3) Підготовчий процес - документальні погодження (за необхідності), проекти, забезпечення матеріалами, угоди з виконавцями, тощо.

Чітке планування ніколи не буває зайвим - збережете кошти, здоров’я та нерви, та ще й матимете конкретний засіб контролю виконавців / постачальників / тощо.

(4) Безпосередні роботи з жорстким контролем від початку і до самого кінця (погодження меню на новосілля).

Всі попередні заходи є дуже важливими, однак, якщо запустите цей етап - можете отримати зовсім інше житло ніж очікували, причому за значно більшою вартістю та в гіршій якості!!!

Складно, довго, потреба в особистій задіяності на всіх етапах... Звісно, що Ви можете ‘заощадити’ декілька місяців свого життя (класично - скинувши це все на майстрів чи ще когось, бо просто ліньки), однак потім десятиріччями будете розраховуватися за можливі проблеми при подальшому проживанні.

Готові взяти на себе відповідальність за своє майбутнє - запрошуємо на ‘ЕОД старт’.

>