'Класичні' та 'ЕОД' технології. Основні відмінності будинків

В попередній публікації ми схематично (в розрізі основних вузлів) описали суть наших ЕОД технологій (‘ЕОД-мінімум’ та ‘ЕОД-оптимальний’), а ще раніше подали ескізні проекти (з кількісно-об’ємним обрахунком всіх матеріалів, конструктивів, тощо) по нашому найбільш доступному сімейному проекту №9 ‘Optima’ (3-кімнатний, площею 60,2м2) та його ‘антресольній модернізації’ проекту №10 ‘Optima-A’ (4-кімнатний, площею 73,2м2) по ‘Класичній’ технології (так як зараз масово будується житло).

Перш ніж подавати (у подальших наших публікаціях) відповідну документацію по цих проектах-Клубах для наших 2-х технологій, в цій публікації вирішили максимально спрощено й доступно пояснити основні відмінності між ‘Класичними’ та ‘ЕОД’ технологіями.

Для спрощення подаємо що саме ми додали / змінили в своїх технологіях в порівнянні з типовими (по основних конструктивах).

Фундамент / цоколь / підлога

Фундамент типовий ‘стрічковий’ (однак ширину зменшуємо з 400мм до 300мм, оскільки змінюємо підхід до стінової конструкції, при збереженні глибини залягання 1000мм - нижче ‘точки промерзання’). Ззовні (на всю глибину) утеплюємо пінним утеплювачем (пінополіуретаном, який є оптимальним для утеплення доволі нерівної поверхні та також виступає гідроізоляцією).

На цокольну частину (одночасно з обробкою стінової конструкції) наносимо вирівнюючий та герметизуючий шар чорнової штукатурки та утеплюємо екструдованим пінополістиролом (отримуємо, свого роду, гідроізоляцію цоколя з правильним приляганням утеплювача).

Чорнова підлога ‘плитного’ виду (армована, з опорою на цоколь-фундамент), що захищає від її можливого просідання. Плівкою (гідроізоляція) та шаром екструдованого пінополістиролу (утеплення) робимо відповідний гідро та тепло бар’єр. Поверх неї робимо настил з руберойду завершуючи гарантовану гідроізоляцію чистових підлог та стінових конструкцій (а не типові ‘полоски’ під стіни).

Чистова підлога в нас буде з системою ‘теплих підлог’, тому ми її відмежовуємо утеплювачем як від чорнової підлоги так і від стіни (щоб не гріти стіну / цоколь / фундамент / землю). Також, в середині житла, ми використовуємо екологічний утеплювач, для уникнення небезпечної дії (особливо враховуючи температурний режим системи опалення) типового пінопласту.

Шар утеплення повинен бути нерозривним (підлога / стіна / дах), однак його досягнення є досить недешевим (утеплювач знизу повинен витримати навантаження всього будинку чи використовувати підлогу-каркас з утепленням, однак з дуже професійним розрахунком щоб не отримати безліч містків холоду по конструкції цього каркасу).

В нас же стоїть питання щодо Доступного житла (як фінансово, так і технологічно для більшості будівельників), тому ми свідомо пішли на певний розрив шару теплоізоляції в частині фундаменту / цоколя / нижнього шару стіни, і то лише зі внутрішньої сторони (ззовні нижче точки промерзання фундамент / цоколь утеплені, чорнова підлога утеплена). Причому внутрішній шар землі завжди має плюсову температуру (тепло Землі), тому дані тепловтрати будуть незначні (скажімо допустимі). Також ми відмежовуємо чистову підлогу з системою опалення від чорнової підлоги та нижнього шару стіни, мінімізуючи можливі тепловтрати.

Бетонна армована чистова підлога також виконуватиме терморегулюючу функцію (за рахунок своєї теплоємності) влітку. В ідеалі систему підлогового опалення (взимку) також використовувати як систему охолодження (влітку), а не вбивати себе конвекційними кондиціонерами.

Стіни / вікна - двері / містки холоду

Ера цегляних 60см стін (щоб масивніше та тепліше було, але з відповідними дорогими фундаментами) пройшла. Ми до стінової конструкції підходимо чітко в розрізі відповідних шарів: внутрішнє оздоблення, конструктивний несучий елемент, герметизуючий чорновий шар, утеплювач (з правильним монтажем - без ‘холодних’ швів тепловтрат та зазорів з несучим шаром, тобто повним приляганням, і, обов’язково, з нерозривністю щодо утеплювачів цоколю та даху), зовнішнє герметизуюче оздоблення.

Зовнішні стінові конструкції мають бути паропроникними (ВСІ шари), нерозривно й герметично утеплені (щоб зменшити кондукційні, конвекційні та втрати від переносу мас), з відповідною теплоємністю та звукоізоляцією. Внутрішні мають забезпечувати міжкімнатну звукоізоляцію та мати відповідну теплоємність.

Тому ми використовуємо стінові калібровані пустотні бетонні блоки шириною 190мм (як для зовнішніх, так і для внутрішніх стін там де немає вимоги звукоізоляції, може бути шириною 80мм), які забезпечують необхідну несучість, але суттєво спрощують й здешевлюють необхідний фундамент. Пустоти можна заповнювати доступним й природним дешевим матеріалом (задля збільшення теплоємності й звукоізоляції стіни та природного регулювання необхідного рівня вологості).

Каліброваність блоків дає істотне заощадження на оздоблювальних роботах (за рахунок рівних поверхонь стін).

Для зблокованого житла пропонуємо між сусідами давати 3-шарову стіну (блок / еко утеплювач / блок), щоб не чути на не гріти сусіда.

Суттєве джерело тепловтрат - містки холоду. Тому не можна допускати примикання до будинку будь-яких неутеплених конструкцій (сходи, тераси, колони, балкони, тощо). Також має бути правильний монтаж вікон / дверей (шар утеплювача має йти в стик конструкції чи заходити на неї, щоб не мати холодні відкоси). І, що важливо, відкоси мають бути герметичними й паропроникними.

Забезпечення природним освітленням, регулювання теплопередачі (випромінювання: тепло взимку та перегрів влітку, кондукційні втрати через матеріал вікон та конвекційні через негерметичність) - віконні конструкції мають набагато більше значення ніж зазвичай вважається. Тому прораховане розміщення (по сторонах світу, площі, типу), застосування ‘світлових тунелів’ та давно забутих віконниць й дашків.

Дах / мансарда / утеплення

Їх утеплення має бути нерозривним (з стіновим та утепленням вентиляційних каналів / коминів) та паропроникне. Між покрівельним матеріалом та утеплювачем повинен бути повітряний прошарок (за рахунок контррейки, задля вільного виведення парів та уникнення перегріву). З середини на крокви має бути рейка (50мм), щоб утеплення їх ‘ховало’ та по них не виникали містки холоду. Звісно правильний монтаж дахових вікон.

Ну і звісно раціоналізм. Якщо дахове приміщення не можна використовувати як повноцінне мансардне (за рахунок висоти), його потрібно задіяти як комору (всякого мотлоху завжди достатньо).

ОБОВ’ЯЗКОВИМИ є світлі тони матеріалів / конструкцій (фасадів, дахового покриття, рам вікон, тощо). Темні тони це не лише значний перегрів влітку, а й їх нищення / погіршення експлуатаційних характеристик.

Інженерні системи / додатковий комфорт

Автономність житла - це не лише відповідь на тарифно-комунальне свавілля держави, а й практичний засіб контролю (платити саме за те що потрібно й фактично використано). Тому відмова від газопостачання (якісне утеплення це дозволяє, та й переплачувати вічно за розбавлений газ не хочеться), автономне водопостачання (колодязь / свердловина) та каналізування (багаторівнева система).

Опалення - ‘тепла підлога-плінтуси’ / стінові панелі (ефективна ощадність і корисний вплив на людину). Додатково - піч / камін / грубка (але з подачею повітря ззовні, щоб не ‘палити’ внутрішній кисень).

Прорахована система вентиляції - при необхідній герметичності зовнішніх огороджуючих конструкцій вона просто необхідна (це ощадність та здоров’я й комфорт проживання).

При внутрішньому оздобленні є важливим використання глини як природного регулятора необхідного рівня вологості.

Внутрішня висота 2,8м та 3,0м (в ‘Класичному’ було 2,7м) - додатковий повітряний ‘запас’.

Звісно аспект забезпечення саме якісною водою.

І ‘на десерт’ - яке житло ‘на природі’ без власного мангала? Щоб не заважати димом сусідам ми використовуємо стаціонарні конструкції з виведенням димарів над дахом будинку.

Все це описане ми й застосуємо в наступних Екскізних проектах для Клубів №9-10 в розрізі 2-х наших технологій.

Зацікавила тематика - запрошуємо на ‘ЕОД старт’.

>