(Серія публікацій 'ЕОД технології')

Будуємо житло як ‘на продаж’ чи, все-таки, ‘як для себе’?

Досить часто люди підходять до ‘дизайнерської частини’ (зовнішній вигляд, статусність, яскравість кольорових гам оздоблень, тощо) як до розробки креслення космічної ракети, а все решта йде по залишковому методу. Пропонуємо дещо переглянути, а саме - ‘пріорітети’ - житло повинно бути не лише красивим, але й якісним.

Моделюючи проекти 12-ти Клубних житлових міні-комплексів (‘ЕОД клубне’) чи даючи інформаційну допомогу тим, хто наважився самостійно будувати власне житло (‘ЕОД приватне’) ми зрозуміли, що ОСНОВНЕ - це чітко змоделювати ‘Технологічну карту будівництва житла’ (основні поконструктивні моменти-вимоги).

В залежності від того, яке завдання Ви ставите перед собою (швидко й якнайдешевше збудувати щоб комусь ‘впарити’ чи створити Безпечне, Здорове й Комфортне, Ощадне й Доступне житло для СЕБЕ), ця ‘Карта’ може кардинально відрізнятися.

Подаємо бачення на основі свого Клубного житла (що можна спокійно адаптувати під будь-яке житлове будівництво щоб потім, ‘по факту’, не виникали ‘класичні’ проблеми утримання-обслуговування, які системно ‘вилазять’ при проведенні нами ‘ЕОД аудиту’ існуючого житла):

(1) Стінова конструкція. Бетонні пустотні блоки (товщиною 190мм) - додатковий ефект на площі, достатня несучість, полегшення конструкції, мінімізація швів (задля зменшення тепловтрат), швидкість й простота монтажу, економічність (вартісна, при проведенні монтажу та подальшій обробці за рахунок рівності стін), міцність для навісних шаф та довговічність експлуатації.

(2) Дахова конструкція. Дерев’яний каркас, покриття металопрофілем з обов’язковим повітряним прошарком (‘контробрешітка’) - економний варіант, простий в монтажі, довговічний (при правильній обробці).

(3) Фундамент. Класичний ‘стрічковий’ (нижче ‘точки промерзання’, товщиною 300мм, висотою цоколя 370мм).

(4) Віконно-дверні конструкції. Енергоощадні (ефективні), обов’язково з правильним монтажем (шар утеплювача, задля уникнення ’містків холоду’ по відкосах, повинен заходити на раму чи для пінних утеплювачів йти в стик, зовнішня паропроникність матеріалу заповнення простору між рамою та стіною) - уникнення ‘класичних’ джерел тепловтрат та місць утворення конденсату (цвілі, грибків).

(5) Підлога. Армована бетонна заливка по шару утеплювача - уникнення значних тепловтрат.

(6) Утеплення:

- Фундамент (зовнішнє - на рівень промерзання грунту та цоколь) - пінним гідроізолюючим утеплювачем товщиною 50мм. Утеплення підлоги – дворівневе (‘чорнова’ - пінополістиролом товщиною 50-100мм, ‘чистова’ екоутеплювачем товщиною 50-100мм), з відповіними шарами гідроізоляції.

- Стінові конструкції (товщиною 120-160мм) - паропроникним та шаром з низькою повітрепроникністю (утеплювач та зовнішня фасадна обробка).

- Дах - паропроникним та повітронепроникним пінним екоутеплювачем товщиною 150-200мм.

- Ввід-вивід мереж (водопостачання та каналізування, вентиляційні канали та димарі, а в разі монтажу камінів – обов’язкова система подачі повітря ззовні).

- Уникнення ‘містків холоду’ - відсічення зовнішніх сходів шаром утеплювача (по фундаменту-цоколю) та відсутність чи примикання будь-яких неутеплених конструкцій (балки, балкони, колони, тощо).

(7) ЕНЕРГОощадність. Ще раз наголошуємо, що утеплення повинно бути якісно змонтованим, фахово прорахованим, суцільним (будь-які розриви - це ‘містки холоду’) та герметичним (повітронепроникним). Згадайте 4 види руху-втрат тепла (описані нами раніше) - тільки врахувавши їх всі, отримаємо житло, яке не потребуватиме охолодження в спеку, та мінімізуємо витрати на опалення в холод. І лише світлі тони (віконних рам, даху, фасадів).

(8) РЕСУРСОощадність. З центральних мереж лише електропостачання, водопостачання - власне (колодязі чи свердловини), каналізування – багаторівнева власна система (з можливістю використання очищених стоків для поливу газонів та дерев), відмова від газопостачання (неконтрольованого по якості). Відмова від ванн (лише душові кабіни) - додаткове значне заощадження (як площі приміщень, так і використання води).

(9) Опалення та підігрів води. Підігрів води - електробойлери. Опалення випромінюванням (обігрів саме тієї зони, що використовується, а не стелі) стіновими панелями та системою теплої підлоги. Можливий монтаж камінів (естетика, здоров’я та додаткове джерело обігріву), як резервного опалення. Це все дасть можливість забезпечити РЕСУРСОефективність - оптимізація в часово-зонально-сезонному аспектах використання ресурсів та вибір найбільш оптимальних систем індивідуально підібраних саме для Вас.

(10) Вентиляція та контроль рівня вологості. Природна припливно-витяжна (подача свіжого повітря в зони спалень, вітальні та виведення ‘відпрацьованого’ з санвузлів). В кухонній зоні - механічна витяжна. Використання у внутрішній обробці ГБЛ (глиняно-будівельні листи) стін, оскільки глина є природним контролером оптимального рівня вологості в приміщенні.

(11) Шумоізоляція, аспект відокремленості. Стіни між сусідами 3-х шарові (блок 190мм плюс ізолюючий шар 50-100мм та знову блок 190мм), що даватиме аспект комфортного тихого проживання. Хоч це компактні житлові міні-комплекси, кожен матиме свій відокремлений палісадник перед входом (маленький квітник, сад, газон, тощо). Також, в кожного буде власний прибудинковий мангал з системою високих коминів, що забезпечуватиме відсутність дискомфорту (диму) для інших.

(12) Аспект компактності та закритості. Закритість комплексу дає відчуття відокремленості від навколишніх будов, плюс додаткові відпочинкові зони на території. Компактність комплексів-Клубів (ділянки від 6 до 9сот) не вимагатиме значних вкладень в земельні ділянки, швидкість реалізації загального проекту та простота в підборі відповідного розташування, а на додаток - економічний ефект.

(13) Раціоналізм планування. Правильний підхід до аналізу потреб та ефективності планування дає можливість істотно зменшити площу помешкання без втрати функціонального наповнення. Менші площі - менше вкладень та витрат на утримання та обслуговування (світовий досвід).

(14) Конструктивне заощадження. Система подвійної зблокованості житла даних комплексів-Клубів дає значний ефект заощадження при будівництві та подальшій експлуатації.

(15) Культура заощадження. Залежно від специфіки споживання ресурсів можна отримувати від 15 до 30% додаткової економії на щомісячних платежах.

(16) Відновлювальна енергетика. Сонячні панелі чи колектори, теплові насоси – додаткові моменти заощадження, які Ви можете використати (враховуючи Ваші можливості та після жорсткого аналізу найбільш ефективних систем саме для Вашої місцевості та розташування).

(17) Комплексне заощадження. Продуманість на старті та контроль Клубу-групи, вибір всього (технологій, матеріалів, постачальників, забудовників, дизайну, проекту, тощо), оптимізація всіх процесів - саме такі переваги дає ця Система Клубного житлового будівництва. Гарантія – Вибір – Контроль – Доступність.

(18) Досить бавитися в космос’. Пора думати більше про саму суть житла, а не тільки про його ‘барвистість’ й яскравість. ‘Понти’ то звісно класна штука, але якщо через непродуманість Ваше житло буде постійно ‘вичавлювати’ з Вас час, здоров’я й всі гроші, то вже якось буде не до того (бо ми не з серіалу бачили ‘Як багаті плачуть’ після наших аудитів серед статусних ‘хоромів’).

(19) РЕЗЮМЕ. Всі хочуть щоб їхнє житло було Безпечним для людини та навколишнього середовища, Здоровим й Комфортним для проживання, Ощадним (отримання, обслуговування, утримання), фінансово та технологічно Доступним – інакше НАВІЩО воно тоді потрібне?

Таке житло Ви не зможете придбати (найближчі 5 років точно), його можна лише збудувати самому чи Клубом. То ж просимо на ‘ЕОД-СТАРТ’.

>