(Серія публікацій 'ЕОД технології')

Житло майбутнього: доступно, на прикладі авто

В світі політика ощадного побутового РЕСУРСОспоживання та заміна класичних ‘шкідливих’ джерел енергії на ‘зелені’ (сонця, вітру, землі, води, повітря – відновлювальні) вже давно є самою пріорітетною.

Це боротьба за майбутнє (збереження довкілля) та сьогодення (фінансовий аспект, менше споживаємо – менше платимо). Багатомільярдні програми стимулювання та підтримки відповідних модернізацій для домогосподарств чи цілих галузей, жорсткі вимоги (з тенденцією посилення) щодо нового будівництва, вкладення в розробку нових типів житла та відповідних інженерних систем, значні грошові потоки в напрямок відновлювальної енергетики, державний контроль за ‘прозорістю’ й ефективністю ринку.

Житло ‘майбутнього’ – помешкання, яке є нешкідливим як для людини так і для навколишнього середовища, забезпечує здоровий комфорт проживання, з мінімізацією побутового РУСУРСОспоживання та генерацією надлишкової енергії (відновлювальної). Яка ситуація в Україні та які перспективи? Спробуємо пояснити максимально доступно (на прикладі авто).

Є авто з двигунами внутрішнього згорання (‘класичні’) які вихлопними газами, які забруднюють навколишнє середовище (дорожчі-дешевші, новіші-старші, ощадні чи просто ‘прірви'). А є електромобілі (які й створені щоб зменшити шкідливий вплив ощадністю експлуатації й відсутністю вихлопів), від супер технологічних (наприклад Tesla Model S за 100 000дол.) до ‘простіших' (наприклад Nissan Leaf за 20 000дол.).

Та є один нюанс. За одну Tesla можна придбати 5 Nissan. І, якщо ми ставимо основним завданням ЗМЕНШЕННЯ шкідливого впливу АВТОМОБІЛІВ на навколишнє середовище, то, як не дивно, менш технічно розвинений варіант є набагато ефективнішим за найсучаснішу розробку. Оскільки однією Tesla ми можемо замінити тільки один ‘класичний’ автомобіль, а п’ятьма Nissan - цілих 5!

Тобто, на умовно одні й ті самі фінансові витрати, менш технічними але дешевшими варіантами ми досягаємо зменшення шкідливих викидів, приблизно в 3-4 рази (не в 5-ть, враховуючи переважаючу технологічність). Та і 5 дешевших авто швидше придбають ніж одне дороге…

Те саме й зі житлом. В Європі існує наступна класифікація будівель за їх енергоощадністю:

(1) «Старі будівлі» (на опалення 300кВт • год/м² • рік);

(2) «Нові будівлі» (150кВт • год/м² • рік);

(3) «Будівля низького споживання енергії» (60кВт • год/м² • рік, з 2002 року мінімальні вимоги);

(4) «Пасивна будівля» (15кВт • год/м² • рік , з 2019 року мінімальні вимоги);

(5) «Будівля нульової енергії» (будівля, не потребує додаткової енергії, крім тієї, що сама виробляє);

(6) «Будівля плюсової енергії» (що виробляє більше енергії, ніж споживає).

В Україні основне житло 1-2 пунктів з поодинокими варіантами пунктів 3-4. А щодо пунктів 5-6 (умовна Tesla) – взагалі можна ‘порахувати на пальцях’ однієї руки, причому такі технологічні будинки будуються лише під замовлення для очевидно небідних людей.

І той самий варіант як з прикладом по авто - один ‘активний будинок’ (площею 200м2 – для заможних) по вартості може бути рівним 5-ти будинкам площею по 70м2 з класом енергоощадності між 3-м та 4-м пунктом (енерогоощадним та ‘пасивним’). Одна сім’я в високотехнологіному житлі або 5-ть в простішому, але в рази екологічнішому й ощаднішому ніж масово існуюче житло. Щодо ефекту й масовості – аналогічне порівняння.

То ж, якщо у нас мета зберегти довкілля, глобально зменшити РЕСУРСОспоживання, збільшити енергетичну, і не тільки, незалежність України, то основний вектор повинен бути на Екологічному, Ощадному й Доступному житлі. З цією метою й розроблена нами Програма ‘ЕОД житло’. Та на стадії завершення підготовка двох технологій будівництва: доступніша (більш наближена до енергоощадного ніж до ‘пасивного’) – ‘ЕОД-мінімум’ та дорожча (більш до ‘пасивного’) – ‘ЕОД- оптимальний’.

Дані технології дадуть можливість масового будівництва житла класу 3-4 (як Nissan в авто прикладі), але з вартістю майже на рівні існуючого ‘класичного’ затратного житла. І це ні в якому разі не перекреслює роботу фахівців над високотехнологічними варіантами – навпаки, їх робота є орієнтиром для всіх. Однак глобальний ефект дасть лише масове, доступне (фінансово та технічно), навіть не таке високоефективне житло.

Це і є наше ‘ЕОД житло’.

>