(Серія публікацій 'ЕОД для воїнів')

Доступне житло для військових. Cвітові Програми

Житлові умови безпосередньо впливають на рівень підготовки військових, на їхній фізичний стан та бойовий дух, на їхню боєздатність, тобто щільно пов’язані з оперативною ефективністю всього оборонного сектору.

В Україні це питання вирішується ще за ‘соціалістичним’ принципом - постановкою в ЧЕРГУ на забезпечення житлом від держави. Враховуючи те, що щорічно ця ‘черга’ доповнюється декількома тисячами, за розрахунками експертів, при такому стані фінансування як зараз, вона буде ‘закриватися’ ще СТО років.

Вже на даний момент гостро постала потреба в забезпеченні житлом близько 100 тисяч сімей!!!

Причому чітко необхідно розділяти житло на 2 групи - ‘постійне’ (що надається у власність за певних умов-пільг, вислуги, сім’ям загиблих, тощо) та ‘службово-тимчасове’ (розташоване в місяцях безпосереднього несення служби, яке не передається у власність).

Та і увага тільки на офіцерському складі не є правильною - потрібно незабувати й про житло для солдат - ‘строковиків’ (контрактників), умовно ‘казармового’ типу (якість якого, можливо, в першу чергу, необхідно поліпшувати).

А той, хто не фінансує свою армію - буде ‘годувати’ ворожу! Це просте правило в світі вже давно зрозуміли, тому й впроваджують цілі Програми забезпечення військовослужбовців (ветеранів, тощо) відповідним доступним якісним житлом.

Дана порівняльна таблиця дає зрозуміти основні відмінності України та світової практики забезпечення житлом військовослужбовців, що можна подати основними тезами:

(1) ‘Кожен повинен займатися своїм’. Армія володіє лише тим, що необхідно для її безпосередніх функцій (полігони, технічні й складські приміщення, казарми для солдат, тощо). Армія житлом не займається, територіями під забудову не торгує, що одразу виключає всякого роду корупційну складову.

(2) ‘Замість пільг, черг, тощо - прозора монетизація’. Військовослужбовець на час служби отримує грошове забезпечення (розмір якого постійно моніториться, щоб воно було достатнім) на оренду житла, тобто все прозоро й зрозуміло.

(3) ‘Стимул й засіб впливу ‘простий’ - гроші’. За якісну вислугу років військовий отримує певну грошову винагороду (куди він її потратить - його справа). Може придбати житло, може витратити на перекваліфікацію чи нове навчання, вкласти в бізнес (життя ж не закінчується), а якраз розпочинається його новий ‘мирний’ етап.

В світі військовий - той самий найманий працівник (з відповідною оплатою праці, грошовим забезпеченням для оренди житла та премією за вислугу років). Все максимально спрощено та прозоро, ніякої корупції та багаторічного накопичення проблем (як в нас - обіцяна черга на безкоштовне житло, що є простим перенесенням відповідальності для подальших державних керманичів).

Тому питання забезпечення житлом військовослужбовців повинне бути вирішене наступним чином:

(1) достойне фінансове забезпечення військовослужбовців та заміна системи черг та службового житла прозорою монетизацією (згідно світового досвіду);

(2) ліквідація системи ЧЕРГ на отримання ‘постійного’ житла (приклад Польщі - де вони для всіх ‘черговиків’ продумали аспект компенсації з подальшою реалізацією світової практики монетизації);

(3) повинна бути створена умова, що протягом служби (чи по закінченню) військовослужбовець може забезпечити себе власним житлом (заробити-накопичити-придбати, виплатити по іпотеці, тощо);

(4) повинна бути РЕАЛЬНА державна Програма доступного й якісного житла ДЛЯ ВСІХ (пільгові кредити на будівництво, спрощення дозвільних моментів, надання ділянок під будівництво, тощо), якою могли б скористатися як військові, так і інші верстви населення.

Військові повинні відповідно ЗАРОБЛЯТИ, а куди і як вони будуть тратити ті кошти - то вже їхня справа! Наразі, в Україні, ситуація доволі КРИТИЧНА (в чому суть та що з тим робити - в нашій наступній публікації).

Саме для цього ми й розробили свою Програму ЕОД (Екологічного, Ощадного, Доступного) житла. Запрошуємо на ‘ЕОД старт’.

>