Здоров’я та комфорт ДІТЕЙ в дитсадку та в школі. Будівництво нових закладів якісного формату

Всі в захваті від технологічних проривів (та ж Тесла в космосі, чи план всесвітнього покриття безкоштовним інтернетом), фантастичні фільми про майбутнє завжди в тренді.

Та всі якось забули, що МАЙБУТНЄ формується СЬОГОДЕННЯМ наших дітей, саме теперішнім їх здоров’ям, комфортом й розвитком, психологічним й загальним станом в цілому.

Діти перебувають в стадії активного росту, тобто формування свого організму на все подальше життя. Тому будь-який негативний вплив чи дискомфорт може НАЗАВЖДИ стати причиною серйозних вад.

Діти (як і дорослі) значну частину свого часу проводять в приміщеннях (власне житло, дитячий садок, школа, центр розвитку, тощо). Інформації про те, як захистити їх вдома в нас на сайті вже достатньо (яким саме має бути житло та як його таким зробити). В попередній публікації (Дитина в дитсадку або в школі. Основні проблеми та небезпеки) ми вже чітко окреслили всі проблеми та небезпеки для наших дітей поза домівкою (в навчально-розвиваючих закладах).

Вихід один - ці заклади мають забезпечувати всі необхідні аспекти здорового й комфортного перебування дітей. Так як будь-які інші будівлі, ці заклади повинні мати комплексний підхід щодо РЕСУРСОощадності - ефективності -
незалежності.

Необхідно створювати для наших дітей якісне СЬОГОДЕННЯ, яке комплексно формуватиме необхідне МАЙБУТНЄ, саме тому дана публікація присвячена тематиці будівництва відповідних закладів. На щастя в Україні з’являються нові заклади комплексного сучасного формату.

Звісно що це не еталон (хоча його називають найтехнологічнішим дитячим садком в Україні), вартість його значно вища за типові (і збудований він як частина відповідного житлового комплексу, тому й гроші такі знайшлися, оскільки це вкладення для підвищення конкурентних переваг), це заклад ‘для обраних’ (враховуючи розмір щомісячної оплати), знайти гроші на будівництво таких закладів майже нереально, а ще й потім зробити їх макcимально доступними - взагалі на рівні фантастики.

Це все звісно правильно, однак завжди є вибір! Є реальні приклади, коли в простих селах батьки, педагогічний колектив, місцеве керівництво об’єднали свої зусилля, залучили міжнародне грантове фінансування (але ПРОЗОРО, а не для відмивання-розкрадання) й модернізували дитячий садок (утеплення, заміна віконних конструкцій, сонячні колектори та теплові насоси), відповідно зробивши найкращий дитсадок у всій області.

Ще є над чим попрацювати (до кінцевих оптимальних комплексних рішень), однак це приклад-прецедент, показує те, що при бажанні можна досягати навіть, на перший погляд, просто нездійсненних результатів.

Є один ‘полегшуючий’ фактор - майже всі вимоги до відповідних навчальних чи розвиваючих закладів такі ж самі, що й безпосередньо до Вашого житла (що ми вже описали на сайті, тому ‘придумувати велосипед’ не потрібно).

Безпечність, здоровий комфорт перебування дітей в цих закладах досягається жорстким врахуванням наступного:

(1) Повітря. Постійне системне виведення ‘відпрацьованого’ та подача ‘свіжого’ через механічні системи з рекуперацією, однак з конструкцією, що унеможливлює накопичення бактерій / пилу / тощо безпосередньо в обладнанні та подальшому їх рознесенню по приміщеннях. Ні в якому разі не використовувати повітря як засіб передачі енергії (конвекційні радіаторні системи опалення, кондиціонери). Врахування зональності / часовості / інтенсивності необхідної роботи системи.

Взагалі ж просто розмістити в групах / спальнях / класах датчики РІВНЯ СО2, ВОЛОГОСТІ, ТЕМПЕРАТУРИ повітря та вповноважити вихователів-вчителів контролювати їх рівень (відповідно проінструктувавши).

(2) Вода. Контроль якості - як питтєвої так і ‘технічної’.

Для прикладу, в описаному київському дитсадку, водопостачання йде з власної свердловини (а не з центральних мереж), що одразу зменшує навантаження на фільтруючу систему (враховуючи якість води в трубопроводі).

(3) Температура. Але не лише повітря в житлі, а сприйняття людиною (рівень повітряного потоку, температура, вологість).

І тут важливий момент сезонності - часовості - зональності контролю оптимальних показників. Системи променевого нагрівання-охолодження (теплі підлоги-плінтуси, стінові панелі, але з контролем температури теплоносія).

(4) Вологість. Тільки природний рівень.

Який досягається багатовекторно:

(1) продумана конструкція будівлі (паропроникність зовнішніх конструкцій);

(2) система контролю;

(3) система вентилювання;

(4) використання в оздобленні природних матеріалів-регуляторів (наприклад глина).

(5) Сонячне випромінювання. В частині дії всіх 3-х спектрів (природне освітлення, теплове інфрачервоне випромінювання, забезпечення ультрафіолетом).

А це продуманість розміщення приміщень - вікон - всієї будівлі відносно сторін світу (з врахуванням сезонності зміни кута сонцестояння, затіненості) та прорахованого підбору оптимальних типів відповідних конструкцій (вікон, дашків, тощо). Важливо також продумати аспект правильного штучного освітлення (кут попадання, насиченість, тощо). Та не забувати про суттєвий вплив співвідношення тонів (кольорів) оздоблень, меблів, тощо.

(6) Тиша. Аспект відокремленості й звукоізоляції.

Як вже було написано, звуки й вібрації досить небезпечний фактор, який діє досить непомітно, однак з накопичувальним ефектом негативного впливу.

(7) Навколишнє середовище / орієнтація по сторонах світу. Оскільки цей пункт має прямий вплив на дію всіх попередніх.

Проектувати дані заклади необхідно комплексно та з усією відповідальністю, оскільки тут важлива кожна ‘дрібничка’.

(8) Безпечність. Матеріалів, конструкцій, суті дії інженерних систем, обладнань, меблів, іграшок, тощо.

Це постійний хімічний / біологічний / фізіологічний / механічний / психологічний / функціональний / економічний вплив на наших дітей.

Наступним блоком вимог до нових будівель є Ощадність - Ефективність - Незалежність щодо їхнього РЕСУРСОспоживання.

(1) Врахування всіх попередніх чинників.

(2) Аналіз впливу зовнішнього середовища, розміщення по сторонах світу.

(3) Продумане й прораховане якісне утеплення та аспект паропроникності (ощадність).

(4) Система часово-сезонно-зонального зваженого споживання та індивідуальний підбір найбільш оптимальних інженерних систем (ефективність, але лише після врахування попередніх пунктів).

(5) Аналіз й підбір найбільш ефективних та економічно обгрунтованих систем відновлювальної енергетики (незалежність, але лише після реалізації попередніх заходів).

(6) Культура побутового ощадного РЕСУРСОспоживання.

(7) Простота (роботи, використання, ремонту, тощо).

(8) Комплексність, прорахованість й продуманість.

Ідея / аналіз потреб - можливостей / комплексне проектування / якісне будівництво / продуманий ремонт (внутрішній благоустрій, меблі, техніка, тощо) / постійний контроль за ‘критичними’ показниками при подальшій експлуатації.

Це і є формула того, як отримати дитсадок / школу / тощо, де наші діти будуть повністю захищені.

В Україні за щастя, якщо просто будується новий навчальний заклад (як-небудь, головне що новий, чи взагалі як єдиний). Грошей не вистарчає на модернізацію-реконструкцію (чи навіть просто на аварійний ремонт) існуючих. Чи навіть проблема зорганізувати батьків в межах класу чи групи, щоб хоч якось вберегти своїх дітей.

Ви праві на всі 100%. Однак, якщо ми зараз не згуртуємося, й не почнемо робити ВЖЕ (хоча б по мірі своїх сил-можливостей), то і через 50 років ситуація буде незмінна (значить ще 3 покоління дітей з підірваними здоров’ям та психікою).

Готові приєднатися до активних людей - запрошуємо на ‘ЕОД старт’.

>